GeoBusiness

Výzkumná a výuková laboratoř pro open source vznikla na ČVUT v Praze

Nadace OSGeo, zabývající se open source a free software, oznámila, že vznikla další laboratoř zaměřená na výzkum a výuku geo-software.

Laboratoř, nesoucí zkratku OSGeoREL (Open Source Geospatial Research and Education Laboratory), byla založena v listopadu 2012 na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze. Laboratoř je jedním z členů světové sítě, vytvářené na základě memoranda porozumění mezi Mezinárodní kartografickou společností (ICA) a nadací OSGeo.

OSGeoREL na ČVUT vede Martin Landa z katedry mapování a kartografie, který je členem OSGeo od roku 2011 a členem vývojářského týmu software GRASS již od roku 2006. Na vývoji GRASSu pracuje jako hlavní architekt grafického uživatelského rozhraní a integruje PostGIS do vektorové architektury GRASSu.

Studijní obor Geoinformatika na ČVUT založil prof. Aleš Čepek v roce 2005 (společně s prof. Leošem Mervartem).

V laboratoři jsou v rámci studia k dispozici kurzy Free software GIS, Úvod do zpracování prostorových dat a Zpracování obrazových dat.

V laboratoři v současnosti studují Anna Kratochvílová, Štěpán Turek, Václav Petráš a Tereza Fiedlerová. Hostem laboratoře je od února do března 2013 Eva Stopková z Technické univerzity v Bratislavě.

 

/* ]]> */