Sleva na software ProGEO

GeoBusiness

Změny ve vedení stavebního deníku, nový studijní program v Ostravě, Stavba roku

geobusiness-feat-2020-6

GIS

Konference GIS Ostrava i studentská konference GISáček se letos konají online ve dnech 17. – 19. března. Podívejte se do programu konference GIS Ostrava 2021. Konference GISáček je zdarma, stačí se připojit.

Stavebnictví

Soutěž Stavba roku 2021 má otevřeny přihlášky. Do 29. ročníku této celorepublikové soutěže se lze přihlašovat do 10. června 2021. Přihlášky a podmínky na webu soutěže.

Od 1. ledna 2021 jsou změny v pravidlech vedení stavebního deníku. Účinnosti totiž nabyla novela zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), která upravuje náležitosti vedení stavebního deníku. Podle této novely je stavebník povinen zajistit vedení stavebního deníku v elektronické formě u veřejných zakázek v nadlimitním režimu. Jak zajistit v elektronické formě deníku otisk autorizačního razítka, které je v elektronické formě plánováno až od 1. 7. 2023? Ministerstvo pro místní rozvoj ČR k této záležitosti vydalo stanovisko. (PDF) (via ČKAIT)

Pozemkové úpravy

Státní pozemkový úřad oznámil, že v roce 2020 odvedl do státního rozpočtu více jak 296 milionů korun za pronájmy. Celkem má SPÚ k 31. 12. 2020 uzavřeno 59 675 pachtovních/nájemních smluv a propachtováno/ pronajato 109 733 hektarů půdy.

BIM

Na stavební fakultě ostravské VŠB – TUO můžete od podzimu 2021 studovat také BIM. Otevírají tam nově akreditovaný dvouletý magisterský program Stavební inženýrství – BIM inženýring.

Odjinud

„Pandemie jednou skončí, ale národ plný nesebevědomých „rebelů“, co se nenaučili spolupracovat, protože v každé spolupráci vidí podřízení a útok na osobní integritu, zůstane,“ píše Martin Malý v komentáři pro portál Info.cz: V pandemii se ukázal problém – neumíme spolupracovat.

Klíčem k racionálnímu přístupu k současné pandemii je stanovení správné tzv. účelové funkce, píše Karel Janeček na blogu Aktuálně.cz.

 

Děje se u vás také něco, co bychom měli zmínit ve zprávách? Ozvěte se nám do redakce – adresa je redakce@geobusiness.cz Když se nám totiž neozvete, tak se v denním přehledu vaše zpráva pravděpodobně vůbec neobjeví, protože o vás nevíme. Nebojte se, ozvěte se 🙂

/* ]]> */