Sleva na software ProGEO

GeoBusiness

Nextbillion.ai v žebříčku Fast Company, obří letecký snímek v Brně, Světový den zeměměřičů

geobusiness-feat-2020-4

Do žebříčku inovativních firem amerického časopisu Fast Company se dostal také startup Nextbillion.ai, poskytující geokódovací služby, mapové dlaždice a výpočet dojezdů. Vše je poskytováno přes API jako služba. Firma s pobočkami v USA a v Singapuru byla založena teprve v lednu 2020, v prvním kole investic získala finance od investorů Falcon Edge Capital a Lightspeed India Partners.

Na podlaze Technického muzea v Brně je v expozici věnované letectví nový letecký snímek Brna. Data pro tisk plochy 40 čtverečních metrů poskytla firma TopGis, která se na letecké snímkování specializuje.

Dne 23. března 2021 bude Světový den zeměměřičů. Akce vznikla na podnět evropské CLGE a americké National Society of Professional Surveyors. Pokud jste geodeti, tak svoji profesi pořádně oslavte, zasloužíte si to. A pokud s geodety spolupracujete, tak si na ně zkuste vzpomenout. Pokud náhodou budete během oslavy fotit, tak nám pošlete své fotografie. Rádi je uveřejníme.

Členy CLGE jsou za ČR Czech Asociace podnikatelů v geomatice, Český svaz geodetů a kartografů a Český úřad zeměměřický a kartografický.

Omyly ve vědě popisuje prof. Petr Slavíček (VŠCHT v Praze) ve své přednášce Slepé uličky vědy Perly ze smetiště vědeckých myšlenek. „Věda je série vyvratitelných omylů, možná konvergující k pravdě“. „Mohli bychom aspoň dostat nějaké body za postup?“ „Definice pedagogiky: Házení falešných perel opravdovým sviním.“

Během přednášky se nejen pobavíte, protože prof. Slavíček ví, jak zaujmout publikum, ale zároveň se například dozvíte, jak vědci vymysleli kinetickou teorii gravitace.

OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) je autentifikační služba družicové sítě Galileo, které zaručuje, že GNSS přijímače získají nezměněná data z družic systému. Galileo chce pomocí OSNMA bránit spoofingu (zneužití) navigačního signálu. Na webu ESA je článek o testování a prvním použití služby OSNMA.

Zemřel Doc. Ing. Radim Blažek, CSc., dlouholetý vedoucí katedry geodézie a pozemkových úprav na stavební fakultě ČVUT v Praze.

 

Děje se u vás také něco, co bychom měli zmínit ve zprávách? Ozvěte se nám do redakce – adresa je redakce@geobusiness.cz Když se totiž neozvete, tak se v přehledu vaše zpráva pravděpodobně neobjeví.

/* ]]> */