Sleva na software ProGEO

HISTORIE

MemoGIS ukazuje osudy pražských Židů před transportem

memogis-praha-zide-druha-svetova-valka

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna) byl veřejnosti představen MemoGIS, který na mapu Prahy promítá data o více než třiceti tisících pražských obětech holokaustu, místech pronásledování a interakci se zužujícím se veřejným prostorem i jeho ostatními obyvateli za druhé světové války.

MemoGIS je vytvořen jako mobilní webová aplikace, která umožňuje téma zkoumat nejen z domácího či školního počítače, ale také přímo v prostoru města na mobilních zařízeních.

Aplikace byla vytvořena týmem z Masarykova ústavu a archivu AV ČR ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.

Data pocházejí z Databáze obětí, spravované Institutem Terezínské iniciativy. Díky jeho rozsáhlému digitálnímu archivu, který obsahuje mimo jiné digitalizáty vybraných dokumentů z fondu Policejního ředitelství Praha, se dále podařilo zpracovat a v rámci MemoGIS zpřístupnit údaje o více než 1 700 konkrétních případech porušování protižidovských předpisů a nařízení.

„Věříme, že učitelům a studentům aplikace umožní klást nové otázky o holocaustu a rasové segregaci a turistům poskytne jinou zkušenost při objevování metropole s bohatou multietnickou historií,” zdůrazňuje Eliška Ševčíková Waageová z Institutu Terezínské iniciativy, což je organizace, která mimo jiné poskytla to absurdní množství dokumentů pro celý projekt a spravuje server holocaust.cz

Jan Studnička v časopise Reflex na závěr poznamenává, že „Kdo ví, třeba si při pohledu do aplikace někdo uvědomí, že skutečně není jako Žid za druhé světové války.“

/* ]]> */