HISTORIE VIZUALIZACE

Urbanistický vývoj Vídně v průběhu staletí

urban-change-in-time-viden-vizualizace-feat

Vídeň má díky rakousko-uherské monarchii a tudíž společným vojenským mapováním (první, druhé, třetí) s Českou republikou velmi společného.

Vizualizační projekt Urban Change in Time, který vytvořili Burcu Mikulcik a Emre Can Sönmez, ukazuje urbanistický vývoj Vídně od roku 1600 až do dneška. Autoři na jednom místě přinášejí interaktivní formou historické mapy Vídně z různých období a v různých měřítkách.

Jako podklad slouží naskenované mapy v měřítkách 1 : 12 500, 1 : 25 000, 1 : 28 800 a 1 : 50 000.

Součástí je také mapová vrstva s informacemi o budovách, které město Vídeň dává dohromady a schraňuje od roku 1997 ve svém geoinformačním systému ViennaGIS.

Zatím jsou dostupná data o 38 tisících budovách, což je přibližně 22 procent všech budov ve Vídni. Data autoři získali prostřednictvím Open Government Data Online Services.

Mapy jsou naskenované v rozlišení 300 DPI, a všechny mají připojen metadatový soubor se souřadnicovým systémem a georefencováním ve formátech [map.jpeg], [map.prj] a [map.jgw].

Všechny mapy byly převedeny do formátu GeoTIFF v QGISu s využitím knihoven GDAL, poté byly importovány do GeoServeru a s pomocí OpenLayers publikovány na webu.

Pro zobrazování budov byl použit kód Urban Layers v JavaScriptu od Morphocode, kteří podobným způsobem vizualizovali všechny budovy na newyorském Manhattanu. Zdrojový kód je dostupný na https://github.com/morphocode/urban-layers.

Původní projekt Urban Layers od Morphocode, kterým se inspiroval vídeňský Urban Change in Time.
Původní projekt Urban Layers od Morphocode, kterým se inspiroval vídeňský Urban Change in Time.

Pro časovou osu byl použit kód angularjs-slider, který umí posouvat se časem pomocí tlačítek na klávesnici nebo kliknutím na konkrétní rok.

Zdrojový kód celého projektu Urban Change in Time dali autoři také na GitHub. Data o budovách jsou také jako open source dostupné na rakouském Open Government Data.

Město Vídeň dala data o budovách ze svého ViennaGISu také volně k dispozici.

Urbanistický vývoj Vídně v průběhu staletí
Urbanistický vývoj Vídně v průběhu staletí
/* ]]> */