Chcete se rychle podívat, jaké národy žily na Zemi v roce 0? Nebo vás zajímá, která dynastie vládla v Egyptě v roce 2400 před naším letopočtem?
Pro dlouhodobé účely se určitě vyplatí mít doma v knihovně nějaký historický atlas. Například ten od nakladatelství Fortuna Libri. Publikaci sestavil profesor vojenské historie Geoffrey Wawro, atlas v českém vydání vyšel v roce 2011 (původní americké vydání je z roku 2009). Wawro je specialista na evropskou historii a jeho knihy patří mezi základní literaturu na vysokých školách.
Historický atlas zahrnuje historii Země od roku 10 000 př. n. l. až po současnost.

Publikaci „Historický atlas“ prodává například knihkupectví Neoluxor, cena online nákupu je v době psaní článku 359 Kč.
Pokud vás zajímá území Čech a Moravy, pak zvolte atlas Evy Semotánové s názvem „Česko Ottův historický atlas“ nebo novější „Akademický atlas českých dějin“. Nejspíš už ovšem budete muset hledat po antikvariátech, oba tituly jsou u knihkupců rozebrané. (A to jsme o akademickém atlasu psali teprve nedávno – v polovině května 2014, kdy nový atlas po půl století vyšel.)


Anebo – pokud potřebujete skutečně rychlou informaci – můžete jít na web Atlas of the World History. Sice se vizuální kvalita nedá srovnávat s tištěnými publikacemi, ale Frank Lodge, penzionovaný středoškolský učitel z New Jersey, web spustil již v roce 2002. V roce 2012 přidal animaci map, takže si posuvníkem můžete vybrat, které časové období vás zajímá.

Víte o webu či publikaci, kterou bychom měli do článku doplnit? Napište nám prosím. Rádi článek doplníme.