KRÁTCE

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey: Na počátku byly mapy

twitter-feat

Sociální síť Twitter vznikla v Americe v roce 2006 díky tomu, že místní mobilní operátoři povolili posílat SMS zprávy mezi jednotlivými sítěmi. Jack Dorsey na konferenci 99% vysvětlil, co stálo u vzniku Twitteru.

Jack Dorsey byl již od svého dětství posedlý mapami, rád si do nich kreslil a sledoval tep velkoměsta. Když jednu dobu pracoval v krizovém sledovacím centru, viděl na mapách pohybující se body, reprezentující hasičské vozy a další vozy záchranných služeb. Pouze mu tam chyběli lidé a způsob, jak dostat informace k nim. Když v roce 2005 povolili američtí mobilní operátoři posílání SMS zpráv mezi jednotlivými sítěmi, dostala Dorseyho myšlenka šanci. Základ služby Twitter, která je postavená na krátkých zprávách v délce jedné SMS, přitom Dorsey a jeden programátor zvládli naprogramovat za čtrnáct dní.

Zajímavé je, že speciální značky i samotné slovo „tweet“ nevymyslel nikdo ve firmě, ale podnět vždy přišel od uživatelů. Sám Dorsey v přednášce přiznal, že se různým podnětům od uživatelů dlouho bránili.

Šestnáctiminutová Dorseyho přednáška před dvěma lety na konferenci 99% je v mnoha ohledech inspirující pro všechny geoinformatiky, kteří se snaží přijít na trh s novými službami. (Včetně toho, že úplně první myšlenky je dobré si nakreslit na kus papíru.)

[vimeo 11712774]

/* ]]> */