KARTOGRAFIE

Časopis, televize, noviny, rozhlas – zkušenosti z médií se dozvíte na 13. kartografickém dni

Kartografický den 2019 / GeoBusiness

Třinácté setkání nazvané Kartografický den se letos uskuteční 22. února. Do Olomouce přijedou své zkušenosti z médií předat infografik časopisu Týden, šéfgrafik zpravodajského webu České televize, datový novinář Českého rozhlasu.

Mapy v tisku pohledem infografika

Jakub Zykl se v současnosti se věnuji tvorbě magazínů ve společnosti MAFRA. S grafikou se poprvé setkal na Českém vysokém učení technickém v Praze a už tehdy propadl kouzlu vektorů. V roce 2007 se koníček stal povoláním, když Jakub Zykl nastoupil do grafického oddělení časopisu Týden.

Mapy v televizním zpravodajství

Jiří Michalička je šéfgrafikem zpravodajského webu ČT24. S problematikou map v televizním vysílání se setkal i v předchozích působištích v Radio Free Europe/Radio Liberty a v soukromé zpravodajské televizi Z1. Jedním z jeho koníčků jsou předpovědní modely a mapy počasí.

Mapy ve webovém zpravodajství: návrh, tvorba a publikace

Jan Cibulka je datový novinář v Českém rozhlasu. Dříve na stejné pozici působil ve vydavatelství Economia. Věnuje se transparentnosti veřejné správy a právu na informace.

Novinové předpovědní mapy počasí – nejhojnější tištěný kartografický produkt (všech dob)?

Jaromír Kolejka je geograf, působící na Masarykově univerzitě v Brně. Vedle geografického výzkumu sbírá od roku 1995 předpovědní mapy počasí, publikované v novinách. Jeho sbírka přesahuje 200 kusů ze 45 zemí světa od většiny významných novin světa.

Kartografie a (nová) média – případová studie na meteorologické zpravodajství

Rostislav Nétek, odborný asistent na katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, se zabývá webovou kartografií, geoinformatickými a webovými technologiemi. Je propagátorem open source technologií, jedním ze zakládajících členů sdružení Osgeo.cz a členem odborné skupiny „Open source a open data” v České asociaci pro geoinformace.

Flash maps aneb mapy s krátkou délkou života

Radek Barvíř, doktorand kartografie na Univerzitě Palackého v Olomouci, se ve svém výzkumu věnuje měření grafické náplně map a hodnocení zaplněnosti mapové kresby v závislosti na účelu mapy a také geoprostorového 3D tisku. Vít Voženílek, vedoucí katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, se dlouhodobě věnuje tematické kartografii a atlasové produkci. Je místopředsedou České kartografické společnosti a viceprezidentem International Cartographic Association.

Po referátech, které mají skončit krátce po 13 hod., bude následovat moderovaná diskuze.