KARTOGRAFIE

Hledejte jména v David Rumsey Map Collection. Strojové učení indexovalo 100 milionů jmen v 57 000 mapových děl

David Rumsey Map Collection je rozsáhlá sbírka map, kterou před více než 35 lety založil David Rumsey. Sbírka dnes obsahuje více než 150 tisíc mapových děl od 16. do 21. století, zahrnuje různé typy map, atlasy, glóby a další kartografické materiály.

David Rumsey před lety svou sbírku daroval Stanfordově univerzitě, kde je umístěna v David Rumsey Map Center. Sbírka je přístupná veřejnosti a je zároveň archivována v digitálním repozitáři Stanfordu. S digitalizací ve vysokém rozlišení se začalo již v roce 1996, přičemž online je více než 125 tisíc položek katalogu.

Vedle vysokého rozlišení skenů můžete používat také nástroje pro porovnávání, analýzu a zkoumání map různými způsoby, podobně jako kdybyste seděli v badatelně s lupou v ruce.

Koncem srpna David Rumsey na síti X (Twitter) oznámil, že pomocí strojového učení začali indexovat digitalizovaná mapová díla. Díky tomu se v mapách dají vyhledávat geografická jména, resp. jakýchkoliv slov. Strojové učení, použité pro indexaci sbírky, je součástí projektu Machines Reading Maps. V tuto chvíli se ve sbírce dají hledat texty napsané latinkou, podle Rumseyho sdělení pracují na japonštině, čínštině, cyrilice a arabštině. Indexováno je sto milionů geografických jmen v 57 tisících mapových děl.

david-rumsey-map-collection-2023-indexing-names-F40KhoQa8AA1eMM

Zkuste si vyhledat například Opavu (Troppau). Zobrazí se vám buď přímo mapové dílo s ukazovátkem, kde se název na díle nachází, nebo si můžete nechat zobrazit jen jednotlivé výřezy s textem (to je asi zajímavé pro typografy).

troppau-David-Rumsey-Historical-Map-Collection

 

 

 

/* ]]> */