Sleva na software ProGEO

KRÁTCE

MapTiler oceněn Evropskou kosmickou agenturou

petr-pridal-a-Jean-Michel-Darroy-oceneni-copernicus-masters-2018-geobusiness-f
Petr Přidal, zakladatel MapTileru, a Jean Michel Darroy, viceprezident Airbus Defence and Space - Intelligence

Evropská kosmická agentura a firma Airbus ocenily v soutěži Copernicus Masters tým, který stojí za vývojem produktu MapTiler. Stejnojmenný česko-švýcarský startup se specializuje na poskytování map a softwaru k jejich tvorbě.

Ocenění v soutěži, která je často označována jako „Vesmírný Oscar“, bylo udělenoza inovativní zpracování družicových snímků, které byly přetvořeny v interaktivní mapu. „Od května 2018, kdy jsme službu spustili, máme již stovky společností a institucí, které používají naše mapy u sebe na webu či v mobilních aplikacích,“ řekl ke službě Petr Přidal, zakladatel MapTileru.

Hlavní cenou je datový balík od firmy Airbusu, který bude použit na další vylepšení mapy. Přestože je firma Airbus známá spíše pro svá letadla, má také divizi specializovanou na vývoj a provoz družic. Obrazová přesnost snímků je až 30 cm. „Použití našich vlastních algoritmů zajistí jednotný barevný styl mezi různými zdroji družicových snímků, takže není vidět přechod mezi snímky od různých poskytovatelů,“ vysvětluje Petr Přidal, k čemu budou data od Airbusu použita. Snímky od Airbusu doplní ty stávající, které v programu Copernicus bezplatně poskytuje agentura ESA. Snímky jsou pořizovány dvojicí družic Sentinel-2, které přibližně jednou za pět dní nasnímkují celou Zemi. Pro Evropu a oblast celého mírného pásu jsou snímky pořizovány dvakrát častěji.

Nefalšovaná radost. Zleva na snímku Petr Přidal a Martin Eliáš z firmy MapTiler, Roman Bohovic a Jan Labohý z brněnské firmy World from Space / foto archiv MapTiler
/* ]]> */