Sleva na software ProGEO

FIRMY GeoBusiness

Proč bude Seznam.cz používat vlastní technologie pro 3D mapy?

geobusiness-magazine-pavel-zima-seznam-cz-2014-03-20-w600
Generální ředitel společnosti Seznam.cz Pavel Zima odpovídá na otázky serveru Novinky.cz

Na tiskové konferenci společnosti Seznam.cz její generální ředitel Pavel Zima oznámil celou řadu novinek.

Společnost Seznam.cz v dubnu 2014 spustí server Mapy.cz v nové podobě, která má umožnit snadněji otevírat speciální mapové sady, jako jsou zimní či cyklistické mapy.

geobusiness-magazine-seznam-cz-mapy-cz-homepage-duben-2014-w600

Na mapách se objeví také služba Seznam.cz Panorama – nejprve ve vybraných místech, do konce roku 2015 podle sdělení firmy po celé republice. Na službě najdete také třírozměrné pohledy. Od dubna 2014 bude – zatím jako ukázka – k dispozici Špindlerův Mlýn, další města by měla podle sdělení firmy postupně přibývat. Postupně se budou dopočítávat 3D modely pro více než 250 měst a obcí v České republice.

 

geobusiness-magazine-seznam-cz-3d-pohledy-na-teren-duben-2014-w600
Výřez z ukázky 3D pohledu na Špindlerův Mlýn (autor: Seznam.cz)

Na projektu 3D map se podílí Vysoká škola báňská, jejíž národní superpočítačové centrum IT4Innovations pomohlo urychlit výpočet 3D modelu na jeden rok, bez něj by výpočet trval i několik let. Na vývoji 3D map se podílí také firma Citationtech (webové stránky nemá; je to startup, který financuje Ivo Lukačovič).

Upřesněno 2. 4. 2014: Firma Citationtech už své webové stránky spustila.

Seznam.cz již v loňském roce oznamoval, že panoramatické pohledy budou k dispozici (viz jejich tisková zpráva z 23. dubna 2013), dokonce byly zmíněny dvě firmy Geodis a GIS Stavinvex.

Tehdy Pavel Zima uvedl, že „pro Panorama na Mapy.cz budeme sbírat zcela nová data. Máme vybrané dva dodavatele, jde o Geodis a GIS Stavinvex. Hned v květnu [2013, pozn. red.] nasadí do terénu tři až čtyři auta, která pro nás začnou fotit města. Auta budou jezdit na směny, prostě dokud bude venku světlo. Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku.“

Na letošní tiskové konferenci (březen 2014) však Pavel Zima již řekl, že pro sběr budou používat své technologie pro panoramatické snímkování.

„Víc jak tři čtvrtě roku jsme naše úsilí věnovali sestavení nové, vlastní technologie pro panoramatické snímkování. Řešení, které máme k dispozici, nám totiž úplně nepostačuje. Náš nový kamerový systém se skládá z 15 průmyslových kamer schopných pořídit až 8 snímků za vteřinu s rozlišením 72 megapixelů,“ komentoval vývoj Pavel Zima.

geobusiness-magazine-pavel-zima-seznam-cz-2014-03-20-w600
Generální ředitel společnosti Seznam.cz Pavel Zima odpovídá na otázky serveru Novinky.cz (foto: redakce GeoBusinessu)

Upřesněno 2. 4. 2014: Firma Seznam.cz bude dle telefonické odpovědi své tiskové mluvčí používat pro snímkování svůj hardware, vozový park a zaměstnance. Software pro tvorbu 3D scén licencuje od společnosti Citationtech.

/* ]]> */