GeoBusiness GEOPORTÁLY SOFTWARE

Leaflet – knihovna pro mapy na mobilních zařízeních

geobusiness-magazine-leaflet-library-screenshot-w600

Potřebujete vytvořit mapu, která se dobře zobrazí také na některém z řady mobilních zařízení? Podívejte se na javascriptovou knihovnu Leaflet.

Podle průzkumů se JavaScript stal jazykem webu. Prakticky žádný web se bez něj neobejde, takže bylo jen otázkou času, kdy začne být více nasazován také v mapových aplikacích a nahradí tak Silverlight od Microsoftu nebo Flashscript od Adobe.

Knihovnu Leaflet vytvořil Vladimir Agafonkin společně s řadou přispěvatelů. Pro javascriptové knihovny je velmi důležité, aby se načítaly rychle a nezatěžovaly tak svojí velikostí provoz na webu. Kompletní knihovna Leaflet má tedy v současnosti velikost pouhých 31 kB.

Knihovnu používá řada velkých webů, například obrazový server Flickr, geo-sociální síť Foursquare, inzertní server Craigslist, Wikimedia či mapová služba MapBox.

Leaflet funguje se všemi hlavními desktopovými a mobilními platformami, využívá možností, které poskytuje HTML5 a CSS3. K dispozici je zájemcům řada zásuvných modulů, a vývojáři mají dobře popsané aplikační rozhraní API.

geobusiness-magazine-leaflet-library-screenshot-w600

/* ]]> */