Unicorn GIS Day - 14. 6. 2022

GeoBusiness SOFTWARE

Objev tři tisíce let starých záseků na Stonehenge díky laserovému skenování

stonehenge-mraky-w600

O významu Stonehenge, nejslavnější megalitické památky na světě, se dodnes vedou diskuze a neexistuje jednotný názor, k čemu našim předkům kamenná stavba sloužila. Při nedávném laserovém skenování byly na kamenech objeveny doposud neviditelné symboly.

stonehenge-mraky-w600

Stonehenge je prehistorický monument ve Wiltshire v Anglii. Vizuálně nejznámější částí je kruh stojících několikatunových pískovcových kamenů. Stavba ovšem vznikala postupně, dle archeologů a radiokarbonového určování stáří Stonehenge postupně vznikalo v letech 3100 až 1400 př. n. l. Před pískovcovými megality se na místě objevily menší kameny, soustava děr a dva hliněné valy lemující hluboký příkop. Koncem ledna 2007 archeologové objevili blízko Stonehenge zbytek vesnice, což vyvolalo spekulace, zda místo mohlo sloužit jako místní pohřebiště. Možností, k čemu Stonehenge mohlo sloužit, je několik – léčení zraněných a nemocných, astronomická observatoř, svatyně k rituálnímu uctívání (a pohřbívání) zesnulých…

Laserové skenování s roztečí bodů 0,5 mm vyprodukovalo bodové mračno o velikosti 850 gigabajtů. Zkoumáním Stonehenge byla pověřena ArcHeritage, součást York Archaeological Trust ve Velké Británie, která dlouhodobě zkoumá anglické kulturní dědictví.

Předběžné pohledové vyšetření digitálního modelu z laserového skenování identifikovalo stopy jednotlivých nástrojů více než 5000 let starých. Bylo ovšem zřejmé, že skenované povrchy obsahují další prehistorickou kresbu vytesanou do povrchu kamenů. Tým se rozhodl pro plnou vizualizaci původního mračna bodů pomocí software Bentley Pointools.

Prostřednictvím tohoto software archeologové prozkoumali v plném rozlišení velké datové soubory. Funkce pro stínování pomohla najít na povrchu kamenů běžným okem neviditelné detaily – výsledkem průzkumu je nalezení záseků od bronzových nástrojů, které nikdo neviděl více než tři tisíce let.

 

bentley-pointools-stonehenge-nove-objevy-00-w600

bentley-pointools-stonehenge-nove-objevy-w600

bentley-pointools-stonehenge-nove-objevy-02-w600

 

/* ]]> */