Sleva na software ProGEO

ZEMĚDĚLSTVÍ

Ředkvičky i dlouhá moravská stopa v Grónsku – výstava v Národním zemědělském muzeu

nzm-gronsko-zeme-ledu-a-zivota-moravske-krajky

V pražském Národním zemědělském muzeu se do 4. dubna 2018 koná výstava Grónsko – země ledu a života. Subarktická zemědělská oblast Kujataa na jihu Grónsku se v roce 2017 stala součástí kulturního dědictví UNESCO.
Na výstavě se také dozvíte, jak velký vliv na místní kulturu měli přes 150 let čeští misionáři.

Grónsko druhým domovem

Autory výstavy jsou Alena a Jaroslav Klempířovi. Grónsko je pro ně již 21 let druhým domovem. Působí zde jako novináři, spolupracovníci Dánského polárního institutu, České geografické společnosti a dánské ambasády. Společně fotografují, filmují a píší knihy, snaží se poznat a zachytit život v zemi ledu a sněhu ve všech jeho aspektech.

Jedním z cílů jejich bádání jsou také české stopy v místní kultuře, kterých není málo. Moravští bratři, kteří v Grónsku působili 167 let od roku 1733, přinesli Gróňanům kulturu především hudební a jazykovou.

nzm-gronsko-zeme-ledu-a-zivota-moravsti-bratri-nova-morava

Samuel Kleinschmidt, rodem z Potštejna, sepsal gramatická pravidla a slovník, který se používá dosud. „Získat si důvěru místních bylo nesmírně náročné, jsou to skvělí lidé, ale vůči cizincům dost uzavření. Teprve postupně jsme se poznávali a i díky společné lásce k hudbě jsme se spřátelili s místními, také s ředitelem všech grónských archivů, které jsou pro badatele jinak nedostupné,“ uvádí spoluautor výstavy Jaroslav Klempíř, vzděláním flétnista a dirigent.

Kujataa v UNESCO

Klimatické změny přinášejí důsledky v zemědělství i v jiných částech světa. Právě ostrovní oblasti často předznamenávají, jak budou změny postupovat. Subarktická zemědělská oblast Kujataa v jižním Grónsku byla v červenci 2017 přijata do světového kulturního dědictví UNESCO. Díky změnám klimatu se zde na experimentální farmě a v arboretech pěstují například brambory, brokolice, květák, ředkev, ve sklenících i saláty a ředkvičky nebo stromy z klimaticky podobných oblastí.

nzm-gronsko-zeme-ledu-a-zivota-foto-alessandra-meniconzi

Doprovodný program k výstavě

Každou sobotu od 14:30 si po dobu konání výstavy můžete poslechnout komentář přímo od autorů výstavy.

V sobota 24. února 2018 bude Dětský polární den – jízdy se psím spřežením. Dětský polární den je věnován dětem i rodičům – zábavnou formou se seznámí s přírodou a životem ledového království Grónska. Zážitkem bude jízda se psím spřežením zkušeného mushera Pavla Kučery. Pro děti budou přichystány grónské vystřihovánky a pohádky či workshop výroby barevných korálkových náhrdelníků podle grónských vzorů.

nzm-gronsko-zeme-ledu-a-zivota-kucera-jizdy-psim-sprezenim

Ve středu 14. března 2018 bude od 17 hodin beseda s názvem „Grónsko žije kulturně“. Autoři výstavy Alena a Jaroslav Klempířovi budou přednášet o nesmírně zajímavé kultuře Grónska a historickém propojení našich kultur. Představí knižní, hudební a výtvarnou kulturu, její historické kořeny i současnost. Dozvíte se o působení Moravských bratří, kteří byli spojovacím mostem s českou kulturou 167 let. V programu zazní literární a hudební ukázky včetně promítání filmu, autoři představí svoji knihu Grónsko – ostrov splněné touhy.

Pro zájemce je po dobu trvání výstavy možné dohodnout autorské přednášky a komentované prohlídky s filmovou projekcí.

[zdroj NZM]

 

/* ]]> */