google-map-maker-w600

Aktualizace map je časově i finančně náročný úkol. Firma Google proto šikovně zapojuje do mapování celé Země dobrovolníky. Dal by se takový postup použít i pro katastrální mapování?

google-mapathon-w600

Chcete-li se zeptat na cestu, nejlepší je oslovit místní. Své okolí známe nejlépe, a proto služba Map Maker, kterou firma Google spustila v dubnu 2011, umožňuje zaznamenávat změny ve vašem okolí. Map Maker, který v současnosti není pro Českou republiku zatím dostupný, je klonem Google Maps, s tím rozdílem, že do map můžete zapisovat. V podstatě jde o komunitní mapování jako je třeba OpenStreetMap nebo Waze. A pokud máte konto v Google Plus, tak se se svými zápisy můžete pochlubit svým „kruhům“.

google-map-maker-stav-evropa-2013-w600
Dostupnost Map Makeru pro evropské země - vedle České republiky není dostupný ani ve Švédsku či Velké Británii

Google se snaží aktualizovat své mapy tak rychle, jak jen to jde. Díky Map Makeru a zapojení dobrovolníků po celém světě ovšem dokáže mapy i atributová data aktualizovat ještě rychleji. V Indii, která obsahuje ještě řadu nezmapovaných míst, bude navíc od poloviny února do konce března probíhat tzv. Mapathon 2013, který využije Map Maker pro aktualizaci mapy Indie.

Představte si, že by se pro vytipování problematických míst v první fázi národního katastrálního mapování České republiky – o kterém se uvažuje již 20 let – použil například Map Maker od Googlu nebo jiný komunitní prostředek pro mapování.

google-map-maker-w600
Ukázka prostředí Map Makeru (zdroj: Engadget.com)

Protože Google Map Maker není u nás přístupný, podívejte se alespoň na video.