DÁLKOVÝ PRŮZKUM ZEMĚ INSPIRACE Kalendář událostí UDÁLOSTI

Zeptejte se amerického astronauta – bude v Praze

Acronis Cyber Protect Home Office

Česká kosmická kancelář oznámila, že na konci srpna přijede Scott Edward Parazynski, 318. člověk ve vesmíru. Jako letový specialista se zúčastnil pěti misí na palubě raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Setkání se uskuteční za podpory Velvyslanectví Spojených států amerických.

Parazynski se do výzkumné činnosti NASA zapojil již v průběhu studia na Stanfordově univerzitě na konci 80. let 20. století. V roce 1992 prošel výběrem a po roce tréninku v Johnsonově kosmickém středisku se kvalifikoval na pozici letového specialisty.

Poté absolvoval základní výcvik pro práci ve volném kosmickém prostoru. Ke svému prvnímu letu se dostal již v listopadu 1994 na palubě raketoplánu Atlantis.

Poté byl vybrán mezi astronauty pro dlouhodobý pobyt na stanici Mir. Jeho výška však překračovala mez pro ruské lodě Sojuz-TM, proto byl z výcviku vyřazen a Mir pouze navštívil v roce 1997.

Poté se Parazynski podíval na oběžnou dráhu ještě třikrát v letech 1998, 2001 a 2007, z čehož dvakrát navštívil Mezinárodní kosmickou stanici.

V průběhu pěti letů raketoplánu strávil ve vesmíru 57 dní 15 hodin a 34 minut. Do volného kosmického prostoru vystoupil celkem sedmkrát a strávil v něm 47 hodin a 5 minut.

Během návštěvy České republiky Scott Parazynski vystoupí na dvou veřejných přednáškách, které se uskuteční v pondělí 24. srpna v budově Akademie věd České republiky na Národní třídě v Praze. Předpokládaný začátek první přednášky je v 17:00, druhé pak v 19:00.

Aktualizované informace o přednáškách a registrační formulář budou zveřejněny na webu České kosmické kanceláře.

„Přednášky jsou zájemcům o kosmonautiku z široké veřejnosti, kteří si chtějí vyslechnout povídání o zkušenostech i životě astronauta. Součástí bude samozřejmě také prostor na dotazy publika,“ doplnil Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

/* ]]> */