DÁLKOVÝ PRŮZKUM ZEMĚ INSPIRACE Kalendář událostí Pozvánky UDÁLOSTI

Zeptejte se amerického astronauta – bude v Praze

Česká kosmická kancelář oznámila, že na konci srpna přijede Scott Edward Parazynski, 318. člověk ve vesmíru. Jako letový specialista se zúčastnil pěti misí na palubě raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Setkání se uskuteční za podpory Velvyslanectví Spojených států amerických.

Parazynski se do výzkumné činnosti NASA zapojil již v průběhu studia na Stanfordově univerzitě na konci 80. let 20. století. V roce 1992 prošel výběrem a po roce tréninku v Johnsonově kosmickém středisku se kvalifikoval na pozici letového specialisty.

Poté absolvoval základní výcvik pro práci ve volném kosmickém prostoru. Ke svému prvnímu letu se dostal již v listopadu 1994 na palubě raketoplánu Atlantis.

Poté byl vybrán mezi astronauty pro dlouhodobý pobyt na stanici Mir. Jeho výška však překračovala mez pro ruské lodě Sojuz-TM, proto byl z výcviku vyřazen a Mir pouze navštívil v roce 1997.

Poté se Parazynski podíval na oběžnou dráhu ještě třikrát v letech 1998, 2001 a 2007, z čehož dvakrát navštívil Mezinárodní kosmickou stanici.

V průběhu pěti letů raketoplánu strávil ve vesmíru 57 dní 15 hodin a 34 minut. Do volného kosmického prostoru vystoupil celkem sedmkrát a strávil v něm 47 hodin a 5 minut.

Během návštěvy České republiky Scott Parazynski vystoupí na dvou veřejných přednáškách, které se uskuteční v pondělí 24. srpna v budově Akademie věd České republiky na Národní třídě v Praze. Předpokládaný začátek první přednášky je v 17:00, druhé pak v 19:00.

Aktualizované informace o přednáškách a registrační formulář budou zveřejněny na webu České kosmické kanceláře.

„Přednášky jsou zájemcům o kosmonautiku z široké veřejnosti, kteří si chtějí vyslechnout povídání o zkušenostech i životě astronauta. Součástí bude samozřejmě také prostor na dotazy publika,“ doplnil Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

/* ]]> */