KRÁTCE

Co umí skenovací totální stanice Trimble SX10?

robotizovaná skenovací totální stanice Trimble SX10 (časopis GeoBusiness)
Trimble SX10 je robotizovaná skenovací totální stanice. Poprvé byla představena na veletrhu Intergeo 2016. V Česku byla ukázána na Trimble GIS Express 2017.

Firma Trimble představila na veletrhu Intergeo novinku Trimble SX10, která změní pracovní postupy zeměměřičů. Anebo také jejich odbornost v dlouhodobém horizontu eliminuje, protože po zaučení s tímto univerzálním přístrojem dokáže pracovat prakticky kdokoliv.

Nová skenovací totální stanice Trimble SX10 však především geodetům dává nové příležitosti. Přesné laserové skenování, nejen v budovách, se časově zkracuje, takže zeměměřiči mohou svoji práci udělat rychleji a svým zákazníkům poskytnou vyšší přidanou hodnotu.

pohled na Trimble SX10 během přestávky na roadshow Trimble GIS Express 2017 v Praze
Pohled na Trimble SX10 během přestávky na roadshow Trimble GIS Express 2017 v Praze

Univerzální přístroj SX10 vzniknul propojením robotizované totální stanice a laserového skeneru. SX10 tedy zvládá přesné geodetické úlohy i 3D laserové skenování s vysokou přesností.

Video představení Trimble SX10

Firma Geotronics Praha, která v České a Slovenské republice produkty a služby Trimble poskytuje, natočila půlhodinové představení tohoto přístroje.

Případně se můžete podívat na anglické představení.

Technické parametry Trimble SX10

Totální stanice měří s úhlovou přesností 1″ a automatickým cílením Autolock. Měření zajišťují čtyři kamery (telekamera, hlavní kamera, přehledová kamera, centrační kamera), které zároveň pořizují kalibrované snímky, propojené s měřením. Tyto fotografie můžete posléze použít například jako důkaz měření, že jste měli správně vycentrováno.

Bezhranolově lze měřit až na vzdálenost 800 metrů.

3D laserový skener skenuje rychlostí 26 600 bodů za sekundu a pro měření je použita patentovaná technologie Trimble Lightning 3DM. Dosah skenování je 600 metrů.

Měření a zpracování dat

Data z přístroje jsou trojí: podrobné body, naskenovaná data a kalibrované snímky.

Pro zpracování dat, naměřených totální stanicí nebo laserovým skenerem, budete potřebovat ještě software. Firma Trimble poskytuje dva: Trimble Business Center a Trimble RealWorks.

Trimble Business Center je univerzální software. Zpracujete s ním GNSS data, nivelační data, fotogrammetrická data i data ze skenování.

Pro specializované zpracování dat z 3D laserového skenování slouží software Trimble RealWorks.

laserové skenování je přímo vidět na displeji tabletu Trimble SX10 (časopis GeoBusiness)
Laserové skenování je přímo vidět na displeji tabletu Trimble SX10
centrační kamera na totální stanici Trimble SX10
Centrační kamera Trimble SX10 zároveň pořizuje fotodokumentaci.
Měření bodů pomocí totální stanice Trimble SX10.
Měření bodů pomocí totální stanice Trimble SX10. (Displej je ve skutečnosti barevný, fotografii jsme pořídili během přednášky z promítacího plátna.)
Trimble SX10 ukázka přesného cílení pomocí telekamery (časopis GeoBusiness)
Velmi jemné cílení se na totální stanici Trimble SX10 dělá pomocí kurzoru.

 

 

/* ]]> */