Copernicus Družice

První radarové snímky z družice Sentinel-1C ukazují Špicberky, Nizozemsko a Brusel

Méně než týden po vypuštění dodala družice Copernicus Sentinel-1C první radarové snímky Země, které nabízejí pohled na její schopnosti monitorování životního prostředí. Úvodní snímky zahrnují Špicberky v Norsku, Nizozemsko a Brusel.

Družice Sentinel-1C byla vypuštěna 5. prosince z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně na raketě Vega-C. Je vybavena radarem s technologií C-pásma typu Synthetic Aperture Radar (SAR). Technologie umožňuje poskytovat snímky s vysokým rozlišením ve dne i v noci, za všech povětrnostních podmínek, a podporuje klíčové aplikace, jako je správa životního prostředí, reakce na katastrofy a výzkum změny klimatu.

První snímek, pořízený pouhých 56 hodin a 23 minut po startu, zachycuje Špicberky, odlehlé norské souostroví v Arktickém oceánu.

Špicberky, Norsko, pohled ze Sentinel-1C

Snímek ukazuje schopnost Sentinel-1C monitorovat ledovou pokrývku a změny životního prostředí v drsných a izolovaných oblastech. Tyto schopnosti jsou zásadní pro pochopení dopadů změny klimatu na polární ekosystémy a pro bezpečnější navigaci v arktických vodách.

Na pevninské Evropě druhý snímek zobrazuje část Nizozemska, včetně Amsterdamu a regionu Flevoland, známého svými rozsáhlými farmami a systémy řízení vody. Radar může poskytnout data pro monitorování vlhkosti půdy a hodnocení stavu plodin.

Nizozemsko ze Sentinel-1C

Snímek Nizozemska ze Sentinel-1C připomíná vůbec první SAR snímek pořízený evropskou družicí (ERS) v roce 1991, který tehdy zachytil polder Flevoland a jezero Ijsselmeer. Tehdy šlo o první evropský radarový snímek pořízený z vesmíru.

Třetí snímek zachycuje město Brusel, radar zobrazuje hustou městskou krajinu ve světlých bílých a žlutých tónech, kontrastujících s okolní vegetací. Vodní toky a málo odrazivé oblasti, jako jsou letištní dráhy, se objevují v tmavších odstínech.

Brusel, Belgie, zachycený Sentinel-1C

Brusel má pro Sentinel historický význam, byl totiž prvním radarovým snímkem pořízeným družicí Sentinel-1A v dubnu 2014.

Data Sentinel-1 přispívají k mnoha službám a aplikacím programu Copernicus, včetně monitorování arktického mořského ledu, sledování ledovců a mapování rychlosti ledovců. Hrají také klíčovou roli při sledování moří, jako je detekce ropných skvrn, sledování lodí pro námořní bezpečnost a monitorování nelegálního rybolovu.

Vedle toho se data využívají ke sledování deformace povrchu způsobené poklesem půdy, zemětřeseními a sopečnou činností, stejně jako k mapování lesů, vodních a půdních zdrojů. Mise je zásadní pro podporu humanitární pomoci a reakci na krize po celém světě.

Veškerá data Sentinel-1 jsou volně dostupná prostřednictvím datového systému Copernicus, který zajišťuje okamžitý přístup k širokému spektru dat z misí Sentinel a přispívajících misí programu Copernicus.

zdroj: tisková zpráva ESA
snímky: ESA