DRUŽICE

Laserová družice EDRS-C by měla být v květnu vynesena na oběžnou dráhu

druzice-EDRS-C-pri-vibracnim-testu-v-IABG-Ottobrunn-foto-OHB-System

Předchozích šest měsíců byla družice EDRS-C vystavena otřesům, hluku nebo nárazům. Těmito zkouškami úspěšně prošla, a může si tak odškrtnout další milník na cestě ke startu do vesmíru v průběhu letošního léta.

Jako první čistě komerčně zaměřená družice pro laserové přenosy procházela EDRS-C intenzivním testováním v zařízení IABG v Německu. Zkoušky mají zajistit, že bude plně připravena na start a operační provoz.

Družice EDRS-C je druhým uzlem evropského systému „European Data Relay System“, vznikajícího v partnerství Evropské kosmické agentury ESA a firmy Airbus.

Systém přezdívaný „kosmická datová dálnice“ je součástí programu ESA ARTES a poskytuje přenos dat mezi družicemi na nízké oběžné dráze a uzly EDRS skrze optické linky, přičemž informace jsou předávané do evropských pozemních stanic téměř v reálném čase.

Nejprve byla družice o hmotnosti 3,5 tuny zkoušena na vibračním stole IABG, na kterém byla vystavena vibracím podobným těm, které při startu dělá dvojice pomocných motorů rakety Ariane 5.

Po dvou týdnech těchto zkoušek byla družice testována dva dny v obrovské akustické testovací komoře IABG, která pro změnu simulovala hluk motorů rakety Ariane 5 o síle 140 decibelů

Nakonec bylo testováno vyklopení obou panelů slunečních baterií a všech antén.

Družice nyní prochází závěrečným testem funkčnosti, který má za cíl potvrdit integritu jejího hardware a palubního software.

druzice-EDRS-C-pri-akustickem-testu-v-IABG-Ottobrunn-foto-OHB-System
Družice EDRS-C při akustickém testu / foto OHB System

Následovat bude ověření funkčnosti antén v německém Ottobrunnu, kde má společnost Airbus zařízení CATR (Compact Antenna Test Range).

Pokud bude vše v pořádku, bude družice EDRS-C v květnu 2019 převezena do jihoamerického Kourou, kde se nachází jediný francouzský kosmodrom – Guyanské kosmické centrum.

První uzel systému EDRS byl do vesmíru vypuštěný v lednu 2016. Dnes slouží potřebám systému  GMES/Copernicus. Kromě předávání dat ze systému GMES/Copernicus má EDRS již v příštím roce začít poskytovat stejnou službu pro modul Columbus na Mezinárodní kosmické stanici. Coby komerční systém provozovaný společností Airbus je ovšem EDRS otevřený novým zákazníkům.

[zdroj tisková zpráva ESA, redakčně upraveno a doplněno]

/* ]]> */