DRUŽICE

Souřadnicová chyba za 45 milionů dolarů

Raketa s družicí Meteor na palubě / foto Roscosmos

Dvakrát měř, jednou řež. Ve vesmíru obzvlášť.

Rusko přiznalo, že v listopadu 2017 raketě, která vynášela do vesmíru družici Meteor-M N2-1 za 45 milionů dolarů, v řídícím středisku omylem zadali špatné souřadnice.

Na základě špatných souřadnic se raketa chovala jako by startovala z Bajkonuru v jižním Kazachstánu, zatímco ve skutečnosti startovala z nového kosmodromu Vostočnyj, který se nachází 300 kilometrů severně od města Blagověščensk v Amurské oblasti.

Na chybu se přišlo teprve ve chvíli, kdy se s družicí Meteor-M, která na oběžnou dráhu v raketě dorazila, nepovedlo navázat kontakt, protože nebyla na očekávané dráze. Raketa vynášela do kosmu také dalších osmnáct menších výzkumných a komerčních družic z Ruska, USA, Norska, Švédska, Japonska, Kanady a Německa.

Z kosmodromu Vostočnyj, který si Rusko postavilo, aby nebylo závislé na Kazachstánu kvůli pronajatému Bajkonuru, to byl teprve druhý start.

„Komise doporučila, aby zodpovědným vedoucím pracovníkům za nesprávné provedení úkonů, které jim byly svěřeny, byla uložena disciplinární sankce ve formě pokárání,“ uzavřeli vyšetřovatelé.

Družice Meteor-M N2-1 měla v průběhu pětileté mise na oběžné dráze shromažďovat environmentální data a pořizovat snímky pro ruskou meteorologickou agenturu Roshydromet.

[Zdroj ScienceAlert, foto Roskosmos]

/* ]]> */