Sleva na software ProGEO

KRÁTCE

Pomůže Twitter Libyi?

Arabský svět zažívá v posledních týdnech hlubokou krizi, jež přerůstá v otevřená povstání a demonstrace desítek tisíc lidí proti stávajícím režimům. Po Tunisku a Egyptě plní v posledních dnech zprávy dění v Libyi. Ve všech zemích hraje v těchto dnech důležitou roli internet a sociální sítě.

Internet je, na rozdíl od státních televizí, svobodné médium a v rozbouřených poměrech slouží nespokojených lidem k rychlému sdílení informací a komunikaci. I proto na konci ledna v Egyptě při protivládních bouřích odpojen údajně na příkaz tehdejšího prezidenta Mubaraka. Hlavním cílem bylo znemožnit nespokojeným Egypťanům domlouvat své demonstrace prostřednictvím sociálních sítí. Zprávy Twitteru a Facebooku totiž byly pomocí mashupů lokalizovány v mapách a pomáhaly koordinovat masové nepokoje. Mapu nepokojů zveřejnila i společnost Esri, o čemž jsme vás informovali před deseti dny.

V podobné situaci se v těchto dnech ocitla Libye, kde upadl v nemilost Muammar Kaddáfí a na ulicích umírají při protivládních demonstracích lidé. I zde je Twitter na straně demonstrujících, proto byla v pátek 18. února Libye odpojena od internetu. Jak se později ukázalo, výpadek trval šest hodin a v průběhu soboty už bylo možné sledovat další vývoj situace z lokalizovaných zpráv Twitteru. Jedním z příkladů je mashup jehož autorem je uživatel @arasmus, který funguje na Google Maps a jako první o něm informoval server Mashable.com. Takto zveřejněné informace je třeba brát s rezervou jako neověřené, ale v okamžiku, kdy nejsou do země vpouštěni zahraniční novináři, mohou být cenným zdrojem.

/* ]]> */