VĚDA

Noc vědců 2023

noc-vedcu-f

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005.

Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show či hudební vystoupení.

Letošní Noc vědců se koná 6. října. Vybrali jsme pro vás z programu ty akce, které se nějakým způsobem týkají „geo“.

Plzeň

Geodata v čase a prostoru

Západočeská univerzita v Plzni, 6. 10. od 18:00 do 22:00

V expozici katedry geomatiky se setkáte s různými podobami dat vztažených nejen k zemskému povrchu na různých místech a v různých časech. Poznáte digitálního multimediálního průvodce projektu Peregrinus Silva Bohemica, obsahujícího zajímavé informace o vybraných barokních poutních zastaveních mezi Českem a Bavorskem, a uvidíte ukázky virtuálních i tištěných 3D modelů barokních památek.

Geoprostorová data vztahující se k budoucnosti bude reprezentovat webová aplikace Traffic Modeler, která umožňuje zobrazovat a simulovat dopravní situace v budoucnu na základě zvolených dopravních omezení. Budoucí proměny města Plzně nabídne územní plán včetně ukázek připravovaných projektů zástavby, obchvatů či dalších zajímavých projektů.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/6671-geodata-v-case-a-prostoru

Ostrava

Za tajemstvím hlubin Země

VŠB – Technická univerzita Ostrava, 6. 10. od 17:00 do 22:00

Mnoho generací lidí se věnuje odhalování tajemství neživé přírody. A přesto stále nevíme všechno! V hloubi Země stále probíhají ne zcela objasněné procesy … Pro malé i velké návštěvníky jsme připravili tradiční geosoutěž v prostorách geologických sbírek. Jak jinak, než s tajemstvím nakonec!

Program si pro vás připravila Ing. Martina Polášková, Romana Buganská a studenti z Geologického pavilonu Hornicko-geologické Fakulty.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/6554-za-tajemstvim-hlubin-zeme

Mapa vůní

VŠB – Technická univerzita Ostrava, 6. 10. od 17:00 do 22:00

Ponořte se do světa vůní koření a poodhalte tajemství jeho původu. Budeme mít samozřejmě mapy k dipozici!

Program si pro vás připravila Ing. Lucie Orlíková, Ph.D. z Katedry geoinformatiky Hornicko-geologické fakulty.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/6811-mapa-vuni

Země shora

VŠB – Technická univerzita Ostrava, 6. 10. od 17:00 do 22:00

Jak vypadají nejzajímavější místa světa? A jak člověk snímky z výš než „ptačí perspektivy“ pořídil? Podíváme se na Zemi pohledem družic.

Program si pro vás připravila Ing. Lucie Orlíková, Ph.D. z Katedry geoinformatiky Hornicko-geologické fakulty.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/6817-zeme-shora

Co se skrývá v kameni

VŠB – Technická univerzita Ostrava, 6. 10. od 17:00 do 22:00

Kameny, horniny či minerály skrývají stavební suroviny civilizovaného světa. Jsou tvořeny chemickými prvky, které slouží k produkci všeho kolem nás. Otázka tedy zní, jaký kámen se skrývá ve skle, motoru nebo smartphonu? Dovedeme si představit život bez těžby těchto surovin?

Program si pro vás připravil Ing. et Ing. Michal Vokurka z Katedry hornického inženýrství Hornicko-geologické fakulty.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/7196-co-se-skryva-v-kameni

Co je hluboko pod Ostravou

VŠB – Technická univerzita Ostrava, 6. 10. od 17:00 do 22:00

Pod zemí se skrývá voda, nerostné suroviny nebo třeba energie.
Potřebujeme objevovat, co se nachází pod našima nohama. Jak ale zkoumat tajemné hlubiny Země, kam se nemůžeme podívat přímo? Ukážeme vám, co je v hloubce jednoho kilometru pod Ostravou a jak se můžeme podívat ještě mnohem hlouběji.

Program si pro vás připravil Ing. Mgr. Martin Kašing, Ph.D. z Katedry geologického inženýrství Hornicko-geologické fakulty.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/7197-co-je-hluboko-pod-ostravou

Tajemství vody

VŠB – Technická univerzita Ostrava, 6. 10. od 17:00 do 22:00

Voda je životodárná tekutina, všichni ji známe a denně používáme. Ale skrývá také mnohá tajemství. Zveme vás do naší přenosné laboratoře, kde budeme provádět pokusy s vodou, zjistíte, jak se chovají různě husté kapaliny a dozvíte se také o čištění odpadních vod. Prozradíme vám, jak si vyrobit přírodní pH indikátor a jednoduše vyzkoušet, které tekutiny jsou kyselé a které zásadité. A možná se nám podaří rozpohybovat částice ve vodě bez míchání!

Program si pro vás připravili Ing. Jitka Chromíková, Ph.D. a studenti z Katedry environmentálního inženýrství Hornicko-geologické fakulty.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/7199-tajemstvi-vody

Brno

Tajemství sociální geografie

Masarykova univerzita, 6. 10. od 18:00 do 00:00

Sociální geografie se zabývá prostorovými a časovými aspekty jevů a procesů ve společnosti. Zajímá nás obyvatelstvo, ekonomika, města a venkov, politika, regionální rozvoj a mnohé další; přitom nejsme sociologové, ekonomové ani profesionální cestovatelé či objevitelé. Jsme prostě sociální geografové. Co to ale vlastně znamená a co konkrétně děláme? Přijďte za námi pro odpověď, přijďte odhalit tajemství sociální geografie.

https://www.nocvedcu.cz/udalost/6604-tajemstvi-socialni-geografie

 

 

 

/* ]]> */