VĚDA

Páteční Noc vědců otevře univerzity, vědecká centra i hvězdárny

Noc vědců 2018 / GeoBusiness

Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. října brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Program na více než 30 místech po celé republice začne v 17 hodin. Letošním tématem je 100 let české vědy.

V Praze se například zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy, v Brně to pak bude třeba  VIDA! Science centrum, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity či Science centrum Svět techniky,“ říká národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová.

Letošní novinkou Noci vědců je aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní je pro zájemce připraven kompletní program všech zapojených institucí a mohou si jej poskládat dle svých zájmů.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show nebo hudební vystoupení.

Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Například na ČVUT v Praze vás v prostorách Ateliéru D seznámí s vývojem fotogrammetrie a laserového skenování, zájemci o architekturu si budou moci prohlédnout modely prvorepublikových domů. A pokud jste ještě nikdy nemontovali železniční vrtuli do dřevěného pražce, tak vás to tady v pátek večer naučí. Ve vodohospodářském experimentálním centru budou postaveny různé modely vodních staveb.

Program Noci vědců 2018

PRAHA

BRNO

OSTRAVA

  • Ostravská univerzita
  • VŠB – Technická univerzita Ostrava
  • Dolní Vítkovice – Svět techniky
  • Moravskoslezská vědecká knihovna

OLOMOUC

ČESKÉ BUDĚJOVICE

PARDUBICE

HRADEC KRÁLOVÉ

ÚSTÍ NAD LABEM

LIBEREC

DĚČÍN

PLZEŇ

  • Techmania science center

KLATOVY

SLANÝ

ZLÍN 

OPAVA

ČESKÁ ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST

 přes 20 hvězdáren po ČROndřejov – Žebrák – Zlín – Beskydy Staré Hamry – Sedlčany – České Budějovice – Teplice – Jičín – Prostějov – Jihlava – Stříbro – Rokycany – Sušice – Pardubice – Hradec Králové – Veselí nad Moravou – Most – Vlašim – Třebíč a další

[zdroj Noc vědců]

/* ]]> */