Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. října brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Program na více než 30 místech po celé republice začne v 17 hodin. Letošním tématem je 100 let české vědy.
V Praze se například zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy, v Brně to pak bude třeba VIDA! Science centrum, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity či Science centrum Svět techniky,“ říká národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová.
Letošní novinkou Noci vědců je aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní je pro zájemce připraven kompletní program všech zapojených institucí a mohou si jej poskládat dle svých zájmů.
Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show nebo hudební vystoupení.
Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.
Například na ČVUT v Praze vás v prostorách Ateliéru D seznámí s vývojem fotogrammetrie a laserového skenování, zájemci o architekturu si budou moci prohlédnout modely prvorepublikových domů. A pokud jste ještě nikdy nemontovali železniční vrtuli do dřevěného pražce, tak vás to tady v pátek večer naučí. Ve vodohospodářském experimentálním centru budou postaveny různé modely vodních staveb.
Program Noci vědců 2018
PRAHA
- České vysoké učení technické
- Fyzikální ústav AV ČR, ELI BEamlines a HiLASE
- Středisko společných činností AV ČR
- Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
- Přírodovědecká fakulta UK
- Filozofická fakulta UK
- Matematicko-fyzikální fakulta UK
- Národní zemědělské muzeum
- Vysoká škola chemicko-technologická
- Knihovna Akademie věd ČR
BRNO
- Masarykova univerzita
- Vysoké učení technické v Brně
- VIDA! science centrum
- Technické muzeum
- Mendelova univerzita
OSTRAVA
- Ostravská univerzita
- VŠB – Technická univerzita Ostrava
- Dolní Vítkovice – Svět techniky
- Moravskoslezská vědecká knihovna
OLOMOUC
- Univerzita Palackého v Olomouci
- Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání
- Aplikační centrum BALUO
- Fakultní nemocnice Olomouc
ČESKÉ BUDĚJOVICE
- Jihočeská univerzita České Budějovice
- Biologické centrum AV ČR
- Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
PARDUBICE
HRADEC KRÁLOVÉ
ÚSTÍ NAD LABEM
LIBEREC
DĚČÍN
PLZEŇ
- Techmania science center
KLATOVY
SLANÝ
ZLÍN
OPAVA
ČESKÁ ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST
přes 20 hvězdáren po ČR, Ondřejov – Žebrák – Zlín – Beskydy Staré Hamry – Sedlčany – České Budějovice – Teplice – Jičín – Prostějov – Jihlava – Stříbro – Rokycany – Sušice – Pardubice – Hradec Králové – Veselí nad Moravou – Most – Vlašim – Třebíč a další
[zdroj Noc vědců]