Noc vědců 2018 / GeoBusiness

Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. října brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Program na více než 30 místech po celé republice začne v 17 hodin. Letošním tématem je 100 let české vědy.

V Praze se například zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy, v Brně to pak bude třeba  VIDA! Science centrum, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity či Science centrum Svět techniky,“ říká národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová.

Letošní novinkou Noci vědců je aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní je pro zájemce připraven kompletní program všech zapojených institucí a mohou si jej poskládat dle svých zájmů.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show nebo hudební vystoupení.

Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Například na ČVUT v Praze vás v prostorách Ateliéru D seznámí s vývojem fotogrammetrie a laserového skenování, zájemci o architekturu si budou moci prohlédnout modely prvorepublikových domů. A pokud jste ještě nikdy nemontovali železniční vrtuli do dřevěného pražce, tak vás to tady v pátek večer naučí. Ve vodohospodářském experimentálním centru budou postaveny různé modely vodních staveb.

Program Noci vědců 2018

PRAHA

BRNO

OSTRAVA

OLOMOUC

ČESKÉ BUDĚJOVICE

PARDUBICE

HRADEC KRÁLOVÉ

ÚSTÍ NAD LABEM

LIBEREC

DĚČÍN

PLZEŇ

  • Techmania science center

KLATOVY

SLANÝ

ZLÍN 

OPAVA

ČESKÁ ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST

 přes 20 hvězdáren po ČROndřejov – Žebrák – Zlín – Beskydy Staré Hamry – Sedlčany – České Budějovice – Teplice – Jičín – Prostějov – Jihlava – Stříbro – Rokycany – Sušice – Pardubice – Hradec Králové – Veselí nad Moravou – Most – Vlašim – Třebíč a další

[zdroj Noc vědců]