Kalendář událostí PRÁVĚ SE STALO UDÁLOSTI

Mapa roku: přihlašte se také do soutěže

mapa-roku-vitezove-2007

Mapa roku je kartografická soutěž, pořádaná Kartografickou společností České republiky.

Do letošního třináctého ročníku můžete přihlásit svá díla do následujících kategorií:

  • Atlasy, soubory a edice map
  • Samostatná kartografická díla
  • Kartografická díla pro školy
  • Kartografické výsledky studentských prací
  • Digitální kartografické produkty a aplikace na internetu

Uzávěrka přihlášek do letošního ročníku je 28. února 2011. Přihlásíte se vyplněním přihlášky, která je k dispozici na webu https://www.czechmaps.cz/maparoku/.

Soutěž začínala v roce 1998 se dvěma kategoriemi, do kterých se přihlásilo 25 produktů. V minulém ročníku již soutěžilo 107 produktů. Protože do soutěže můžete dle pravidel přihlásit neomezený počet svých děl, můžete tím zvýšit pravděpodobnost získání ocenění. Přihlášená kartografická díla však posuzuje nestranná odborná komise, takže záleží také na kvalitě vašeho díla.

Kdo vyhrál v předchozích letech

Uveďme několik příkladů oceněných prací.

Za rok 1998 byl v kategorii tištěných map oceněn Atlas ortofotomap Praha 1 : 6 000, vytvořený firmami Kartografie Praha, Geodis Brno a Institutem městské informatiky Praha.

Za rok 2000 získal zvláštní cenu komise  Vojenský zeměpisný ústav za digitální a tištěné ortofotomapy Olomouce a Tábora v měřítku 1 : 5 000.

Od roku 2001 se v soutěži začínají také objevovat kartografické aplikace na internetu (dnes je už považujeme za samozřejmost, ale počátkem století nebyly mapy na webu tak běžné a dostupné).

Mapu roku za rok 2003 tak získal mapový portál https://mapy.centrum.cz, přihlášený do soutěže firmou T-MAPY. (Tento mapový portál pak v roce 2005 získal také ocenění v šestém ročníku soutěže Geoaplikace roku, pořádaném Českou asociací pro geoinformace).

Za rok 2003 ocenila komise zvláštní cenou Laboratoř geoinformatiky Katedry informatiky a geoinformatiky FŽP, UJEP v Ústí nad Labem za zveřejnění a prezentaci map I. a II. vojenského mapování prostřednictvím internetu. Historické mapy se i díky tomu dostaly jako jedna z mapových vrstev například na web Mapy.cz firmy Seznam.

Za rok 2004 dostala v kategorii digitálních produktů ocenění Infomapa k Street atlas ČR, SR od firmy PJ Soft.
Zvláštní cenu komise v tomtéž ročníku získaly firmy GEODIS Brno za průkopnický počin při ortografickém zpracování České republiky v měřítku 1:100 000 a firma SHOCart za kvalitní kartografické zpracování rozsáhlého turistického atlasu České republiky v měřítku 1:50 000.

Za rok 2009 získala ocenění Lucie Burianová za Bezpečnostní mapu Olomouce.

Zajímavé je, že v kategorii Kartografická díla pro školy „z důvodu nízkého počtu přihlášených produktů v této kategorii nebyly nominace vyhlášeny“. Cena v této kategorii tedy nebyla udělena.

Podobně dopadla kategorie Digitální produkty a kartografické aplikace na internetu, ve které  „nebyly nominace vyhlášeny“ a cena tudíž také nebyla udělena.

Co to vlastně znamená? Můžeme spekulovat o tom, že buď již nevznikají žádná nová díla v těchto kategoriích, a nebo autorům nestojí za to se do soutěže své dílo přihlásit.

Co si o tom myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze pod článkem.

[poll id=“3″]

/* ]]> */