argus-is-darpa-us-army-kamera-1-8-gigapixelu-persistics
GeoBusiness INSPIRACE

Kamera s rozlišením 1,8 gigapixeluVýzkumná agentura DARPA a Armáda USA představily systém ARGUS-IS, který s pomocí 1,8 gigapixelové videokamery dokáže rozpoznat 15centimetrové předměty z výšky 6 kilometrů.

Sledovací systém ARGUS má světově nejvyšší rozlišení a dá se připevnit k libovolnému typu bezpilotního letounu či dronu. Z výšky šesti kilometrů dokáže naráz sledovat území o rozloze 25 čtverečních kilometrů.

argus-is-darpa-us-army-kamera-1-8-gigapixelu-persistics

PlochA 1,8 gigapixelů je zprostředkována díky 368 menším senzorům, o kterých DARPA říká, že jsou to standardní pětimegapixelové senzory, používané v mobilních telefonech. Senzory jsou zaostřeny na povrch pomocí čtyř teleskopických čoček se stabilizací obrazu.

S větším rozlišením souvisí objem dat, které kamera nasnímkuje. 12 snímků za sekundu znamená, že kamera sbírá 600 gigabitů za sekundu. To znamená 6 petabytů, nebo-li 6 tisíc terabytů, video dat denně. Pro jejich zpracování téměř v reálném čase v pozemním středisku proto slouží superpočítač. Data se přenášejí bezdrátově díky 100Gbps technologii.

Technické detaily o zpracování dat uveřejnila v článku Národní laboratoř Lawrence Livermorea. Software nazvaný Persistics umí na povrchu identifikovat objekty a poté je nepřetržitě sledovat. Na videu jsou vidět barevné rámečky kolem lidí, aut a dalších zájmových objektů. Všechny tyto objetky dokáže najednou software sledovat, přičemž uživatel může mít současně až 65 sledovacích oken.