INSPIRACE SOFTWARE

iKatastr inovoval. Podívejte se, co všechno umí. (Aktualizováno: verze pro Android k dispozici.)

logo-ikatastr-w200

Koncem roku 2010 byla vypuštěna pro platformu Apple iOS mobilní aplikace, kterou tvůrci nazvali iKatastr. Tato aplikace je dnes dostupná ve dvou verzích: iKatastr pro mobilní telefony Apple iPhone a verze s přídavkem HD pro tablet Apple iPad.

future and having

iKatastr (toto je přímý odkaz na instalaci v iTunes) se stal první mobilní aplikací, která dokáže zobrazit katastrální mapy a díky dostupnosti katastrálních dat z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního také vyžádat list vlastnictví, tzv. LV.


[iframe_youtube video=“1M7CRfllB48″]


Aplikace samotná má velice jednoduchý princip. Zobrazuje pouze základní mapu, pro kterou je použit jako zdroj dat Open Street Map, a na ni jsou přidávány další vrstvy. Standardně je zde zapnuta vrstva katastrálních map, která je stěžejní pro celou aplikaci. K ní se vztahují i informace, které lze získat po „tapnutí“ (obdoba kliknutí, s tím rozdílem, že na dotykových displejích „ťuknete“) na vybrané území. To jsou údaje z ISKN, které obsahují například číslo parcely, výměru, jméno vlastníka nebo také způsob ochrany případně zástavní právo pro případ exekuce.

Nejen pro nákup nemovitosti mohou posloužit i další vrstvy, které iKatastr nabízí. Například výskyt chráněné zóny v blízkosti nemovitosti může potěšit milovníky přírody. Naopak vyhnout se budete chtít kontaminovaným místům, jako jsou některé průmyslové zóny, chemické továrny atd.


ikatastr-mzl.soldzsce.320x480-75Nové vrstvy

Nová verze iKatastru přináší další vrstvy, které lze volitelně přidat do stávající mapové kompozice.

Tyto vrstvy zobrazují území, která mohou být zasažena pětiletou, dvacetiletou nebo stoletou vodou. Zdrojovými daty této vrstvy je DIBAVOD (DIgitální BÁze VOdohospodářských Dat).

DIBAVOD provozuje a spravuje Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka.

K těmto vrstvám autoři přidali data o povodních z roku 2006 – ta jsou dostupná na Národním geoportálu INSPIRE. Taková data se hodí například při úvahách o nákupu pozemku či nemovitosti.

Mobilní aplikace je doplněna o webovou verzi na www.ikatastr.cz. Tato aplikace v základu nabízí stejné funkce jako její „mobilní bratříček“.

Webová verze však navíc disponuje možností přepínání mezi několika kompozicemi, které se liší použitými souřadnicovými systémy a některými vrstvami.

Lze říci, že se jedná o novou verzi oficiálního portálu ČÚZK „Nahlížení do KN“. Tento web je ale používán nejen k pohodlnému prohlížení katastru a přidružených informací, ale také je možné se na něj odkazovat pomocí mobilní aplikace iKatastr. Z mobilního zařízení lze velice jednoduše poslat e-mail, který odkazuje právě na tento web a každý bez ohledu na to, zda vlastní chytrý mobilní telefon, může tento odkaz využít.

iKatastr doposud nabízel svoje služby pouze majitelům zařízení s operačním systémem Apple iOS a návštěvníkům webu.

Nyní je možné vyzkoušet první verzi iKatastru také pro telefony se systémem Android, která by měla být již brzy je již k dispozici v Android Marketu. Tam oficiálně zatím není (dostupnost testujte zde), prozatím se nám od autorů podařilo získat odkaz na testovací verzi (nebo použijte přímý odkaz na instalační soubor pro Android).

iKatastr-Android-3

Jiří Kamínek z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně také připravuje verzi pro platformu Windows Mobile, takže aplikace iKatastr bude tak dostupná ve všech třech nejpoužívanějších mobilních variantách.
/* ]]> */