Staňte se také členem Asociace podnikatelů v geomatice.
DATA DOPRAVA INSPIRACE VIZUALIZACE

Bilion možných spojení. Jak jezdily taxíky po New Yorku? 170 milionů jízd zmapováno.I když 170 milionů záznamů ještě nejsou big data, tak je to stejně pořádně velký soubor s hodně řádky ke zpracování. Ale bilion možných propojení už asi velká data budou…

Datová sada vznikla v průběhu roku 2011. Na akci se podílelo 13 500 taxi vozů newyorkské firmy Medallion, kde se díky navigacím sbíraly souřadnice a časy vyzvednutí zákazníků a jejich vystoupení v cílovém místě.

Autoři HubCabu, jak se interaktivní vizualizace jmenuje, za kartografický základ použili OpenStreetMap. Nejdříve byla uliční síť byla pomocí skriptu v Pythonu rozřezána na 200 tisíc segmentů o délce 40 centimetrů a importována do databáze MongoDB.

K nejbližšímu uličnímu segmentu byly přiřazeny souřadnice jednotlivých vyzvednutí a vystoupení zákazníků.

Šířky linií byly nastylovány v logaritmickém měřítku, takže při zvětšování či zmenšování mapy odpovídají jejímu měřítku. Pro žluté a modré tečky, které představují místa vyzvednutí a vystoupení zákazníků, byl použit skript v Arcpy (a stejně – jako u linií – byla pro zvětšování/zmenšování použita logaritmická škála).

Jednotlivé GPX soubory z navigací, které obsahovaly tečky pro mapy, byly nastylovány s použitím bezplatného programu Maperitive. Autoři pak jednotlivé GPX soubory spojili dohromady a pro různé úrovně zvětšení/zmenšení je dali do vrstev.

Pro zobrazování použili MapBox, což je online služba pro streamování mapových dat. Datovou základnu tvoří MongoDB, skripty jsou napsané v PHP.

Počet možných párů (nástup – výstup) uličních segmentů je přes 40 miliard na jednu mapu (200 tisíc krát 200 tisíc segmentů)

Vyzkoušejte si sami HubCab a najděte si jedno z bilionu možných spojení dvou míst.

geobusiness-magazine-hubcab-jfk-newyork-04

geobusiness-magazine-hubcab-newyork

geobusiness-magazine-hubcab-newyork-2