GeoBusiness INSPIRACE

40 tisíc studentů v kurzu? Coursera to zvládá

coursera-maps-and-geospatial-revolution-course-w600
Acronis Cyber Protect Home Office

Máte chuť studovat, ale už jste vyrostli ze školních lavic? Nyní máte příležitost. Dokonce dálkově a bezplatně. Coursera začala v dubnu 2012 a nyní má ve své nabídce 323 kurzů o umělé inteligenci, bioinženýrství. A nechybí ani GIS.

Coursera je výuková společnost, spolupracující s univerzitami na bezplatném zpřístupnění jejich kurzů na internetu. Firmu založili Andrew NgDaphne Koller ze Stanfordské univerzity. V současnosti je k dispozici 323 kurzů v angličtině, španělštině, italštině, čínštině a francouzštině. Není výjimkou, že na kurz je přihlášeno třeba 40 tisíc studentů. V listopadu 2012 Coursera hlásila, že mají 2,5 milionu „studentů“.

Protože jsou všechny kurzy k dispozici bezplatně, Coursera vymýšlí společně s univerzitami nejrůznější obchodní modely na financování provozu. V současnosti je provoz financován z šestnácti milionů dolarů od investorů. Poplatky za certifikaci, prodej informací o studentech potenciálním zaměstnavatelům, sponzoring, školné – to je jen několik z řady možných způsobů, jak financovat provoz. Předpoklad je, že v budoucnu budou lidé platit za prémiové služby.

V lednu 2013 došlo k dalšímu průlomu – Americká rada pro vzdělání uznala pět kurzů z Coursery pro oficiální vysokoškolské studium. Po jejich absolvování vám budou uznány jejich kredity ve vysokoškolském studiu.

Coursera na začátku pracovala se Stanfordskou univerziotou, University of Michigan, Princetonem a University of Pennsylvania. V červenci 2012 přibylo dvanáct partnerských univerzit, následovaných v září dalšími sedmnácti. V únoru 2013 firma oznámila, že se připojilo dalších 29 univerzit.

V nabídce je také geoinformatika. Přihlásit se můžete na pětitýdenní kurz nazvaný “Maps and the Geospatial Revolution”. Začne 17. července a povede jej Anthony Robinson z Pennsylvania State University.

coursera-maps-and-geospatial-revolution-course-w600

 

/* ]]> */