Sleva na software ProGEO

DOPRAVA INSPIRACE NAVIGACE

Jak změní Android a Open Automotive Alliance svět automobilového průmyslu?

Spolek Open Automotive byl oznámen teprve v lednu 2014 a již nyní je v něm zapojena většina světových automobilek. Cílem této aliance, za jejímž založením stojí firmy Google, Nvidia, Audi a GM, je propojit výrobce automobilů a technologické firmy.

Operační systém Android, který je na světě teprve šest let, si za těch několik roků díky šikovné marketingové strategii podmanil svět telefonů, tabletů a částečně i počítačů. A vzhledem k tomu, že po světě jezdí více než miliarda automobilů, bylo jen otázkou času, kdy automobilky začnou řešit hlubší propojení s mobilními technologiemi, které ani řidiči často neodkládají.

Zatímco systém Microsoft Windows je obnovován ve 3 až 5letém cyklu a firma Apple aktualizuje operační systém pro svá zařízení jednou ročně, operační systém Android je první na cloudu založený operační systém, který se neustále mění, a řadu starších aplikací na něm kvůli vypnuté podpoře na serverech už vůbec nespustíte.

Bude tedy zajímavé sledovat propojení automobilového světa, který se pohybuje v jiných inovačních cyklech (kvůli bezpečnosti) než operační systém Android, inovovaný prakticky neustále.

A ve spojení s automobily a prakticky neměnným uživatelským rozhraním (volant, řadící páka, pedály) bude zajímavé sledovat, zda se Android pro automobily ustálí anebo se automobilky dostanou také do víru neustálých změn (pokud je to vůbec logisticky proveditelné).

Pokud se Googlu podaří v dlouhodobém horizontu prosadit projekt samořídícího auta do praxe, tak je Open Automotive Alliance jedním z dílků skládačky, kterou šéfové Googlu dávají mistrně dohromady, aby jiné operační systémy v autě nebyly použitelné.

/* ]]> */