INSPIRACE

Záchranka Královéhradeckého kraje testuje mapu dojezdových vzdáleností

mapa-dojezdovych-vzdalenosti-zzs-hk


Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové ve spolupráci se společností CEDA vytváří mapy dojezdových vzdáleností zdravotnické záchranné služby.

Je to poprvé, kdy do vytvářených map dojezdových vzdáleností vstupují reálná data záchranné služby a tím vzniká obraz více odpovídající skutečnosti.

V článku na serveru iDnes.cz se uvádí, že

První mapa v počítačovém programu vznikla zhruba před měsícem z dat Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Odborníkům z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany předala záchranka údaje z 24 tisíc výjezdů, tedy prakticky všech z loňského roku. Výstup ukázal, že by se do 13 obcí a k 5 550 lidem sanitky do 20 minut nedostaly. Dvacetiminutovou hranici přitom v připravovaném zákoně o zdravotnické záchranné službě žádá ministerstvo zdravotnictví.

Zájem o tematické mapy projevili také záchranáři a nemocnice v Praze, Moravskoslezském a Libereckém kraji.

Vektorový mapový podklad StreetNet CZE od společnosti CEDA využívá Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany se sídlem v Hradci Králové. Mapové podklady slouží delší dobu také na pěti operačních pracovištích krajských zdravotnických záchranných služeb.

Z článku na iDnes.cz:
Mapa vznikla při zkušebním testování počítačového programu s pracovním názvem MedPlan. S jeho pomocí fakulta simuluje řešení mimořádných událostí. Na pracovní verzi programu pracovali čtyři lidé zhruba tři roky. „Nešlo o soustavný vývoj, myšlenka se rodila postupně, měnily se i použité technologie a přístupy,“ popsal Miroslav Procházka, proděkan pro studijní a pedagogickou činnost.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vedci-tvori-pro-zachranky-unikatni-mapy-ukazuji-nejmene-dostupna-mista-1au-/domaci.asp?c=A110422_103701_domaci_hv