Sleva na software ProGEO

SOFTWARE

Waze – navigace, kterou si vytvářejí sami řidiči

Výraz crowdsourcing jste už možná zaslechli. Jde o čerpání nápadů nebo obsahu z širšího okruhu uživatelů. Právě sílu davu využívá navigační služba Waze, která pronikla již také do České a Slovenské republiky. V Bratislavě se začátkem prosince 2012 dokonce konalo setkání firemních vývojářů a editorů map.

Waze funguje tak, že když aplikaci na svém telefonu spustíte, tak automaticky odesíláte data o své jízdě včetně rychlosti. Na serveru se vaše data spojí s dalšími od ostatních uživatelů a vznikají tak data o aktuální dopravní situaci, která se posílá zpět všem uživatelům v dané oblasti. Navíc můžete hlásit nebezpečí, nehody, policejní hlídky a události na cestě. Ostatní řidiči to udělají podobně a v podstatě je navigace hotová. Vše ovšem funguje za důležitého předpokladu, že se do „hry“ zapojí i ostatní.

Při pohledu do mapového editoru Waze se v českých, moravských a slezských městech do zlepšování dat zatím moc řidičů nezapojilo, ale ve světě je služba populární natolik, že ji v televizi zmínil i Jim Cramer, známý burzovní komentátor.

Popis na Google Play vysvětluje, o čem Waze vlastně je:

  • Navigace přizpůsobující se aktuálním informacím o dopravě a situaci na cestách.
  • WWW.CRACKERJACKCHARTERS.COM/IMAGES/GALLERY/DATA/
  • Komunitou poskytovaná hlášení o nehodách, nebezpečích, policejních hlídkách a dalších událostech.
  • Plnohodnotná hlasová navigace.
  • Automatická změna trasy na základě změny podmínek na silnicích.
  • Naučí se vaše obvyklé cíle, denní dobu cesty do práce a domů a preferované trasy.
  • Najde nejlevnější čerpací stanici na trase.
  • Setkávejte se s přáteli! Sdílejte vaši trasu v živé mapě a také sledujte vaše přátele, jak se blíží do cíle.
  • Zapojte se do skupin nebo si vytvořte vlastní.
  • Získávejte body a postupujte výše komunitním v žebříčku tím, jak přispívate informacemi na cestách.
  • Živé mapy nepřetržitě aktualizované komunitou editorů.

Cyklus aktualizace mapových a navigačních podkladů, které se používají v navigačních přístrojích, je z principu dlouhý. Hlavním důvodem je to, že si firmy TomTom a TeleAtlas, které data pro navigace dodávají, nemohou dovolit žádný skandál, který by špatná data způsobila.

Programátoři Waze na to šli z druhé strany. Proč vytvářet a udržovat datové sady, když můžete nechat pracovat samotné uživatele. Do Waze se po světě zapojilo již 30 milionů řidičů (což samozřejmě při celkovém počtu řidičů a prodaných navigačních přístrojů je pořád málo, ale stačilo to na rozšíření služby po celém světě a získání popularity). Služba funguje jen díky aktivitě uživatelů samotných, na rozdíl od profesionálních placených navigací, které aktualizují velké týmy po celém světě.

Důležité pro Waze je ovšem přítomnost mobilní sítě a aktivovaný datový tarif. Prostřednictvím datového připojení Waze neustále komunikuje s „centrálou“ a posílá zpět aktualizovaná data. Na webu Waze službu popisují jako „soukromý heads-up displej od pár milionů přátel na cestách“.

Waze je dostupný pro obě hlavní mobilní platformy. Najdete je v Apple Appstore i Google Play zadarmo.

/* ]]> */