OPEN DATA Plan4all

Série webinářů o využívání otevřených dat. Otevřené jaro začíná 12. ledna

vynosove-zony-zemedelstvi-vyzva-11-covid19-inspire-hackathon-2020-f

Zajímáte se o využití otevřených dat v zemědělství, vzdělávání, životním prostředí, územním plánováním, cestovním ruchu, turistice nebo dopravě? Chcete znát možnosti, jak využít otevřená data ve vlastních aktivitách a aplikacích? Chcete se seznámit s moderními trendy v oblasti prostorových dat?

Situace spojená s pandemií COVID-19 bohužel pořadatelům různých akcí zatím neumožňuje předávat informace osobně, proto se organizátoři každoročně konané akce Pražský týden velkých a otevřených dat rozhodli upravit formát této akce na online událost nesoucí název Otevřené jaro.

V rámci čtyřměsíčního “webinářového maratonu” se každé úterý od 13 hod. můžete seznámit s možnostmi  použití otevřených dat a aplikací v zemědělství a dalších odvětvích.

Do druhé poloviny webinářů organizátoři plánují uspořádat také známý INSPIRE hackathon. Během něj si můžete prakticky vyzkoušet nové technologie – infrastruktury budou otevřeny také vývojářům.

Webinář 1

Tvorba mapových podkladů pro variabilní aplikace v precizním zemědělství pomocí webového nástroje

12. 1. 2021, 13:00

Jedním ze způsobů, jak zvýšit efektivitu hospodaření na zemědělské půdě jsou variabilně provádění pěstební zásahy využívající technologie precizního zemědělství. Ty jsou prováděny na základě mapových podkladů, které vychází z mapování nevyrovnanosti půdy a zohledňují dlouhodobé relativní variability výnosů v různých částech pozemku, takzvaných produkčních zónách.

Na prvním lednovém webináři se stručně seznámíte s principem vytváření map produkčních zón zohledňující dlouhodobou variabilitu výnosů pomocí využití volně dostupných dat dálkového průzkumu Země a ukážete si webový nástroj, který slouží k vytváření aplikačních map pro využití v zemědělské technice na základě takto získaných map produkčních zón.

Webinář 2

Sdílení prostorových dat – ukázka QGIS LayMan Pluginu a HSLayers-NG webové technologie

19. 1. 2021, 13:00

Máte-li na svém počítači prostorová data, která chcete mít dostupná i online ať pro sebe anebo je sdílet ostatním, tak na tomto semináři se dozvíte, jak využít otevřené nástroje a technologie k publikování mapových vrstev nebo celých kompozic online.

Využit bude plugin do desktopového softwaru QGIS, nazvaný “LayMan QGIS Plugin”, pomocí něhož lze snadno nahrát prostorová data na server.

Data si pak zobrazíte v online mapové aplikaci založené na knihovně “HSLayers-NG”. Tato online mapa může navíc fungovat také jako publikační nástroj a můžete s ní data nahrávat i bez softwaru QGIS.

Na webináři se dozvíte nejen to, ale také se krátce podíváte, jak tyto služby fungují. Pořadatelé ukáží, že jsou zcela zdarma a především, jak postupovat, abyste i vy mohli sdílet data a případně používat data od jiných uživatelů.

Program webináře:

  • Architektura pro sdílení dat za použití bezplatných nástrojů
  • Ukázka pluginu v softwaru QGIS aneb jak vytvořit mapovou kompozici a nahrát ji na server
  • Ukázka HSLayers-NG technologie aneb jak zobrazit data z pluginu anebo si i vytvořit novou mapu přímo ve webovém prohlížeči
  • Otázky & Odpovědi

Webinář 3

SensLog – řešení pro integraci senzorů a správu senzorových dat

26. 1. 2021, 13:00

Poslední lednový webinář představí otevřené komplexní řešení pro integraci a správu senzorových dat z různých zdrojů.

Aplikace SensLog je vyvíjena komunitou vývojářů více než 10 let a je využívána nejen ve výzkumných projektech, ale také v komerčních aplikacích v dlouhodobém sběru a správě dat.

Postupně kolem samotné aplikace SensLog vzniká celá sada komponent, které rozšiřují funkcionalitu původní aplikace především z hlediska interoperability řešení, ale také z pohledu analytických možností zpracování surových senzorových dat. Interoperabilita aplikace je cílena na standardy vydávané konsorciem OGC, ale jednotlivé konektory umožňují sbírat data od různých poskytovatelů dat z proprietárních úložišť.

Aplikace SensLog umožňuje vytvořit webové řešení pro jednotlivé senzorové kampaně,
ale i komplexní integrační řešení v cloudovém prostředí.

Program webináře:

  • SensLog – představení konceptu a využití aplikace
  • Systém SensLog Connectors – zajištění interoperability

Jak se registrovat

Webináře budou vedeny v českém jazyce a budou zcela otevřené. Před každým bude publikován odkaz, prostřednictvím kterého budete moci webinář sledovat živě. Přesto doporučujeme se registrovat předem na adrese https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEhGpnWe-DPMkc4PHvRc0m-dw87CiNgJeuSodHfj6qNEs5VQ/viewform

/* ]]> */