INSPIRACE SOFTWARE

Přehled: 11x open source GIS

osg-feat


Nástroje pro práci s prostorovými informacemi nemusí být jen placené a některé dokonce nabízí svůj zdrojový kód k dispozici všem pro vlastní úpravy nebo spolupráci na jeho dalším rozvoji. Open source programů či prográmků pro práci s geodaty sice existují stovky, pro GeoBusiness jsme jich vybrali jedenáct.

GRASS GIS

grass-wxgui-atm0-gnulinux-1

GRASS je patrně nejrozšířenější open source geografický informační systém GIS. Jeho vývoj začal již v roce 1982. Původně šlo o dílo vládních složek, univerzit a soukromých složek v USA. Nyní je to oficiální projekt společenství OSGeo a vznikla kolem něj široká komunita uživatelů a vývojářů po celém světě. S programem lze bez problému prohlížet i editovat data, provádět prostorové analýzy a v neposlední řadě také vytvářet grafické výstupy. Většina částí programu je přeložena do češtiny. Současná stabilní verze 6.4.1 je dostupná pro GNU/Linux, Windows i Mac OS X. Vývojová verze 7 je zatím pouze pro Linux.

Quantum GIS

quantum-gis-10select-1

Vývoj programu Quantum GIS začal v roce 2002. Z původně linuxového programu se stal multiplatformní nástroj. Aktuální verze (duben 2011) má označení 1.6.0. Dovoluje prohlížení a základní editaci prostorových dat. Program nabízí několik modulů k rozšíření. Jeden z nejzajímavějších dovoluje využívat funkce programu GRASS (je-li nainstalován) a může se tak stát jeho nástavbou. K dalším patří například modul pro práci s GPS přístroji. Program je dostupný i v češtině.

OpenJUMP

openjump-screenshot-1

OpenJUMP navazuje na program JUMP Unified Mapping Platform, který vyvíjela firma Vivid Solutions. Poslední verze od Vivid Solutions vyšla v roce 2006. Další verze už vyšla pod názvem OpenJUMP a o její další vývoj se stará skupina vývojářů, která se vytvořila kolem této aplikace. Program je oblíben pro svou jednoduchost — slouží nejčastěji jako GIS prohlížečka. Zvládne však i editaci prostorových dat a jednoduché analýzy. Od verze 1.3 lze funkce programu rozšířit pomocí uživatelských skriptů v jazyce Python. Aktuální verze je 1.4.0.3.

uDig

udig-screenshot-eurobios-waste-optimizer-1

uDig je program, který je pod patronátem společnosti Refractions Research, která má s open source projekty bohaté zkušenosti – jejími dalšími GIS produkty jsou PostGIS, GeoTools a Geoserver. uDig má základní funkce pro práci s prostorovými daty (prohlížení, editace) a klade důraz na jednoduché uživatelské prostředí. Z toho vychází také název aplikace „User-friendly Desktop Internet GIS“. Funkce aplikace lze rozšířit pomocí zásuvných modulů — například JGrass, BeeGIS, Sextante, které přináší funkce jiných programů do uDig. Současná verze v dubnu 2011 má označení 1.2.1 a je dostupná pro Microsoft Windows, GNU/Linux i Apple Mac OS X.

OSSIM

ossim-dcgs-icplanet-1

OSSIM je americký projekt, který je společným dílem odborníků z několika vládních agentur. Za rozvojem aplikace stojí ale i aktivní programátorská komunita dobrovolníků. Jeho silnou stránkou je zpracování leteckých a družicových snímků. Hodí se také k 3D vizualizaci — k té je určena nástavba ossimPlanet. Je naprogramován v jazyce C++. Hříčkou autorů je jeho název. OSSIM je akronymem pro „Open Source Software Image Map“, zkratka se ale vyslovuje stejně jako „awesome“, tj. „úžasný“. Aktuální verze s označením 1.7.15 z července 2009 je dostupná pro Microsoft Windows, GNU/Linux i Apple Mac OS X.

gvSIG Desktop

gvsig-desktop-geoprocessing-1

Program gvSIG Desktop pochází ze španělské provincie Valencia. Díky španělsky mluvícím zemím získal širokou uživatelskou základnu a v současnosti je k dispozici ve více než desíti jazykových mutacích včetně češtiny. Jeho ovládání je intuitivní a umožňuje pracovat se základními prostorovými formáty. K programu lze stáhnout zásuvné moduly pro rozšíření funkcionality. Aktuální verze je 1.10. Podporované operační systémy jsou Microsoft Windows a GNU/Linux. V roce 2009 vyšla mobilní verze gvSIG Mobile pro platformu Microsoft Windows Mobile 5 a 6.

SAGA GIS

saga-gis-met-file-1

V roce 2001 začal vývoj jednoduchého programu SAGA GIS. Současná verze (2.0.6) disponuje mnoha funkcemi pro široké spektrum úloh — od jednoduchých vektorových operací až po environmentální simulace. Aplikace využívá další volně dostupné nástroje. Například program GPSBabel pro import dat z GPS přístrojů nebo knihovnu PROJ.4 pro konverzi mezi souřadnicovými systémy. Kompletní instalace programu navíc zabírá pouze necelých 5 MB a je k dispozici v pro operační systémy Microsoft Windows a GNU/Linux.

ILWIS

ilwis-screenshot-1

Historie programu ILWIS sahá do začátku 80. let 20. století. Od 1. července 2007 je ILWIS vyvíjen jako open source aplikace za podpory konsorcia 52°North. Program je zaměřen na zpracování rastrových dat, ale zvládá i běžné operace s vektorovými daty. Má široké možnosti importu a exportu různých formátů (například SHP, E00, DXF, GeoTIFF atd.) a zvládne i provádění geostatických analýz a výpočtů jako jsou různé druhy metody kriging nebo prostorové korelace. Aktuální verze nese označení 3.7 z března 2010 a je dostupná pouze pro Microsoft Windows.

MapWindow GIS

mapwindow-gis-screenshot-1

MapWindow GIS je stále živý projekt s rozsáhlou základnou vývojářů i uživatelů. MapWindow GIS je klasická desktopová aplikace nabízející prohlížení, editaci i analýzu prostorových dat. Program je dostupný ve více jazycích včetně češtiny. Program je dostupný také v 64-bitové verzi. Aktuální verze je 4.8. Rovněž si můžete stáhnout jen komponentu ActiveX, která obsahuje funkce programu a nad ní můžete psát své vlastní aplikace. MapWindow GIS je vyvíjen v jazyce C# a VB.NET a lze jej nainstalovat na operační systém Microsoft Windows.

Kalypso

kalypso-hydrology-4efe350801-1

Kalypso je program, který má na svědomí Technická univerzita v Hamburgu v Německu. Je složen ze šesti modulů, z nichž nejzajímavější jsou: Hydrology, Flood, Risk, Evacuation. Hlavním zaměřením jsou hydrologická modelování a simulace v prostorovém kontextu. Přestože nejpodstatnější součástí jsou matematické modely, autoři dbají na prostorovou složku problému a software podporuje specifikace Open Geospatial Consortia (OGC), například všechny moduly podporují GML 3. Současná verze programu vyšla na podzim 2009 s označením 2.2.0. Dostupná je pouze pro Microsoft Windows.

FalconView

falconview-radar-kmz-1

Program FalconView slouží hlavně jako prohlížečka různých formátů prostorových dat. Disponuje základními editačními funkcemi a nástroji pro analýzu. Zajímavostí je možná provázanost s programem ESRI ArcGIS (je-li nainstalován na stejném počítači) a využití nástrojů z ArcGIS geoprocessing. Autorem je výzkumný institut GTRI v americkém státě Georgia. První verze programu byla vydána v roce 1993. Aktuální open source verze je FalconView 4.2.1. Program si nainstalujete pouze na operační systém Microsoft Windows.

Neuvedli jsme nějaký zajímavý open source GIS, který znáte nebo používáte vy? Doplňte jej v diskuzi pod článkem.

[Článek je aktualizovanou verzí přehledu, který vyšel v tištěném GeoBusinessu 3/2010. Zajímají vás podobné přehledy? Předplaťte si GeoBusiness.]

[Zdroje screenshotů: webové stránky jednotlivých programů; screenshot ILWIS: William S. Lowe]