INSPIRACE

Podívejte se, jak by v budoucnu mohly vypadat české realitní servery

geobusiness-magazine-trulia-local-hazards-hurricanes-floods-w600

Pokud se zeptáte realitního makléře, co nejvíce ovlivňuje cenu nemovitosti, jednoznačně vám vždy odpoví, že lokalita. V zahraničí si to realitní servery velmi dobře uvědomují, a protože chtějí šetřit čas makléřům, uveřejňují o nemovitosti a lokalitě maximálně dostupné množství kontextových prostorových dat.

Americké servery Trulia a Zillow (obě firmy jsou zapsány na amerických burzách NASDAQ a NYSE) jsou dlouholetými průkopníky v online prodeji nemovitostí. Realitní server Trulia neustále přidává další užitečné místní informace se vztahem k nemovitostem. V mapové službě Trulia Local přitom používá k zobrazování dat Google Mapy, kde máte přístupné informace o dojezdových časech, místních školách a dokonce o úrovni kriminality.

V USA jsou častější hurikány, tornáda, rozsáhlé požáry a povodně a proto důležitou vrstvu v Trulia Local tvoří také tyto živly. K dispozici jsou historická data, zobrazená na „teplotních“ mapách (heat maps) – snadněji si tak uděláte představu, do jaké lokality při koupi vstupujete.

Trulia Local není dostupná pro celé území USA, pouze pro vybraná velká města.

Při vzpomínce na letošní povodně, které v České republice postihly v řadě případů také nemovitosti na místech v záplavových zónách by mělo být povinností seriózních realitních serverů Sreality.cz, Reality.cz, Realcity.cz a dalších alespoň tuto vrstvu na svých serverech nasadit. Záplavové zóny či hlukové mapy jsou snadno dostupná data a je tedy otázkou času, kdy i místní realitní makléři začnou požadovat od realitních serverů takovýto servis, namísto aby neprodatelnou nemovitost prodávali líbivými větami typu „nemovitost se nachází na klidném místě“ a po příjezdu zjistíte, že pár metrů od vás vede nejrušnější místní komunikace.

geobusiness-magazine-trulia-explore-local-new-york-w600

geobusiness-magazine-trulia-local-info-w600

geobusiness-magazine-trulia-local-trends-w600

geobusiness-magazine-trulia-local-trends-detail-w600

geobusiness-magazine-trulia-local-info-crimes-w600

geobusiness-magazine-trulia-local-hazards-hurricanes-floods-w600

geobusines-magazine-walkscore-screenshot-w600

/* ]]> */