Sleva na software ProGEO

SLUŽBY

Mapy.cz mají novou beta verzi: otestujte ji

Screenshot beta verze nových Mapy.cz
Screenshot beta verze nových Mapy.cz


Screenshot beta verze nových Mapy.cz


Nové mapy naleznete na adrese beta1.mapy.cz a obsahují celou řadu změn a novinek

Nejvíce viditelnou změnou je nový design ovládacích prvků, které nyní zabírají méně prostoru v mapě. Proto se nyní prvky animovaně vysouvají. Ovládání zoomování navíc uživateli již nenabízí pouze málo názornou číselnou stupnicí, ale textové popisky jasně napovídající, do jakého detailu se mapa po kliku na danou úroveň přiblížení dostane.

Unikátní funkcí je vybarvování území vyhledaných regionů přímo v mapě. Vyberete-li si některý z vyhledaných regionálních výsledků (mají červené ukazatele) a kliknete na něj, vykreslí se vám v mapě červenou poloprůhlednou barvou celá plocha daného regionu. Zřejmě nejužitečnější je to při vyhledávání ulic, ale plocha se zobrazí i u států, krajů, okresů a obcí.

Výrazných změn doznal také plánovač tras, u nějž došlo zejména ke zjednodušení itineráře vyhledané trasy a širším možnostem při zadávání průjezdních bodů. Nový plánovač tak nabízí možnost zadat průjezdní body nejen napsáním názvů v plánovacím formuláři, ale i klikem do mapy a také přetahováním již zadaných praporků na mapě. Vypsaný itinerář trasy v pravém sloupci je přehlednější, zobrazuje jen seznam obcí a klíčových úseků mezi obcemi. Na obce v itineráři lze kliknout a rozbalit tak detailní seznam projížděných křižovatek.

Zajímavou novinkou je nabízení různých druhů bodů zájmu jakožto zapínatelných vrstev ikonek na mapě (najdeme je v pravém sloupci pod nápisem „Zobrazit na mapě“). Takto si uživatel může vyhledat místo na mapě, které ho zajímá (ať už přes hledání, nebo „ručním“ pohybem a zoomováním mapy), a zapnout si na mapě jen to, co jej momentálně zajímá.

Bubliny s informací o obci jsou nyní doplněny o fotografie a texty o nejzajímavějších místech v okolí, které usnadní prvotní orientaci a upozorní na místa, která stojí za to navštívit. V současné době jsou detaily obsaženy u cca. 4/5 všech českých obcí, zbývající budou postupně doplňovány.

V levém dolním rohu obrazovky najdeme funkci „Vzdálenosti“, která kromě naměřené vzdálenosti zobrazuje i přibližný čas potřebný ke zdolání vytyčeného úseku, a azimuty jednotlivých úseků, což jistě ocení zejména turisté, funkce měření se však hodí i pro plánování pěší chůze po městě.

Nemalých změn doznalo i hledání, které bylo upraveno tak, aby reagovalo na aktuální pozici mapy. Když například nazoomujeme na detail nějaké lokality a zadáme do hledání slovo „bankomaty“, na mapě se automaticky zapne vrstva ikonek „Bankomaty a banky“ a zároveň se provede hledání bankomatů v nejbližším okolí aktuálně zobrazené mapy. Byla tak zrušena funkce „hledání v okolí“, která byla integrována přímo do běžného vyhledávání. Hledací pole bylo rovněž obohaceno o našeptávač, který usnadňuje hledání a umožňuje např. vyhnout se překlepům.

Doposud Mapy.cz nabízely pouze letecké snímky „aktuální“ a „staré“. Nově však byl přidán další mezistupeň a mapy tak kromě snímků aktuálních obsahují ještě 2 sady snímků z let 2004-6 a 2002-3.

Základem aplikace je zbrusu nové mapové API, které je mnohem rychlejší při práci s mapovými dlaždicemi. Nově umožňuje mimo jiné kupříkladu větším zatočením kolečkem myši přeskočit přes několik zoomů a velice rychle tak nazoomovat na oblast, která nás zajímá.

/* ]]> */