Sleva na software ProGEO

GOOGLE NAVIGACE OPEN STREET MAP SEZNAM.CZ

Mapy Yahoo končí. Kdo koupí Nokia Here? A Seznam.cz?

V amerických novinách The New York Times se počátkem května objevila zpráva, že „taxi služba“ Uber projevila zájem o mapovou technologii Nokia Here, která je na prodej. Uber za celosvětové mapy nabídla tři miliardy dolarů. V jednání jsou také producenti automobilů Audi, BMW a Mercedes Benz. Své peníze chce za rovněž nabídl čínský vyhledávač Baidu.

Ačkoliv se může na pohled zdát, že mapy od Googlu jsou celosvětově hodně populární, tak závislost na nich je pro řadu firem noční můrou, co by se mohlo stát, kdyby Google změnil licenční podmínky nebo je chtěl využívat jen ve svých autonomních vozech, na kterých pracuje.

Vestavěné navigace v automobilech přitom využívají v 80 procentech případů právě data od Nokia, takže pro automobilky jsou Here logickou volbou, navíc jednou z mála možných. Audi, BMW a Mercedes Benz, které jsou vnímány jako prémiiové značky, jsou si vědomy své dosavadní závislosti na mapách Googlu a proto hledají východisko dříve než bude pozdě.

Jenomže globálních pokrytí mapami, které jsou pravidelně udržované, není mnoho. K dispozici jsou Google Maps, Bing Maps od Microsoftu, Nokia Here. Open Street Maps z principu nejspíš nepřichází v úvahu. Apple Maps jsou jen ve firemních telefonech a tabletech. A Yahoo Maps právě po osmi letech koncem června končí.

Možná právě tyto pohyby na trhu jsou důvodem, proč firma Seznam.cz v půlce dubna 2015 přišla s mapami světa, které jsou v tuto chvíli postaveny na datech OpenStreetMap. Závislost na OSM se může do budoucna změnit, protože Seznam.cz má dostatek financí i profesionály (koupil podíl ve firmě TopGis, a hospodářský výsledek Seznamu za loňský rok 2014 je před zdaněním přes jednu miliardu korun).

Takže pokud na celosvětovém trhu ubývají ověření celosvětoví poskytovatelé mapových dat, tak je zde příležitost pro někoho, kdo mapy dělat umí a má k tomu potřebné finanční prostředky. Třeba za několik let budou mít mapy Seznamu podobné ohodnocení jako Nokia Here…

Zdroje: New York Times, CNBC, Yahoo, PR blog Seznam.cz

 

/* ]]> */