VIZUALIZACE

Mapa: Zneužívání církevními hodnostáři v Polsku

černá

Polská iniciativa Nebojte se (Nie Lękajcie Się) zveřejnila v neděli 7. října mapu, zobrazující případy pedofilie v církvi. Na základě informací, které byly zveřejněny v médiích, zobrazuje místa, pachatele a dětské oběti sexuálního zneužívání. Protože však soudy a policie nevedou profesní životopisy pachatelů, vychází tento přehled přímo z církevních zdrojů.

„Nejsou tam všechny případy, protože nikdo nezná plný rozsah zneužívání pedofily. Ta mapa má především ukázat obětem pedofilních kněží, že nejsou sami,“ řekli v médiích autoři projektu, jehož cílem je podle nich otevření debaty o sexuálním zneužívání v Polsku.

Pedofilie církevních hodnostářů v Polsku / GeoBusiness

Na mapě je v době psaní tohoto textu 255 obětí, 59 odsouzených pachatelů a 46 nevyřešených případů, které byly doposud popsány v médiích.

Deník Wyborcza.pl píše, že opolský biskup Andrzej Czaja napsal dopis věřícím, ve kterém odkazuje na pedofilii v kostele v Opole. „Jsme plni bolesti, v rozpacích a bezmocní tváří v tvář ublížení, které již bylo provedeno a nelze je opravit, vzýváme Božího milosrdenství a zvláštního požehnání a Boží ochranu pro všechny, kteří trpí kvůli nám, omlouváme se za vás a požádáme vás, abyste nám odpustili naše hříchy!“,  napsal biskup. Dopis se v neděli četl v opolských kostelech.

 

Cílem facebookové stránky @zpravyzPolska je informovat a současných polských událostech. Vedle politiky bude prostor věnován také polské společnosti, kultuře i historii. Zprávy z Polska připravují redaktor iRozhlas.cz Filip Harzer (haf) a doktorand na brněnské Masarykově univerzitě Jan Škvrňák (škj), který se věnuje české a polské historii.

Témata
/* ]]> */