Sleva na software ProGEO

KRÁTCE

John Snow a jeho prostorová analýza cholery v roce 1854

V pátek 15. března bylo 200. výročí narození anglického lékaře Johna Snowa.

John Snow (15. března 1813, York – 16. června 1858, Londýn) byl průkopníkem zavádění anestezie a hygieny. Řadou lékařů je považován za jednoho ze zakladatelů moderní epidemiologie díky svému pátrání po zdroji infekce během epidemie cholery v londýnské čtvrti Soho v roce 1854. Také v kartografii je Snow často citován jako jeden z prvních, jenž udělal prostorovou analýzu.

Cholera postihovala Velkou Británii ve vlnách již od roku 1831. V roce 1849 John Snow publikoval svůj článek On the Mode of Communication of Cholera. Jeho hypotéza a posbíraná data ukazovala na to, že zdrojem nákazy jsou znečištěné zdroje pitné vody.

V roce 1853 cholera zabila v Londýně a Newcastlu více než 100 tisíc lidí. V létě 1854 epidemie znovu vypukla v Londýně. Koncem srpna cholera zasáhla čtvrť Soho a již během prvních tří zářijových dní zabila 127 místních obyvatel. Lidé začali okamžitě prchat z města a 7. září byly dvě třetiny z nich pryč. V polovině devatenáctého století byla čtvrť Soho úplně jiným místem – namísto galerií, klubů a restaurací to tehdy byl slum se staletými nečištěnými jímkami, které byly jen kus od studen, poskytujících pitnou vodu.

John Snow v Soho žil, ptal se pozůstalých v rodinách a zjistil, že většina z nich žila nedaleko pumpy na Broad Street. V ulicích, které byly blíž k nějaké jiné vodní pumpě, se tolik případů nevyskytovalo.

mapa-john-snow-rozsireni-cholera-v-roce-1854-revidovana-verze-w600
Opravená verze mapy Johna Snowa. V první verzi mapy byla pumpa umístěna o kus dál vpravo. (Zdroj: UCLA)

Snow proto pod mikroskopem vodu z místní pumpy prozkoumal a zjistil, že obsahuje „bílé chomáčkovité částice“. Zašel tedy na místní farnost Svatého Jakuba a požádal je, aby z vodní pumpy odstranili rukojeť.

V polovině devatenáctého století byli lidé přesvědčeni, že nemoci se přenášejí „špatným vzduchem“, takže ani farář si nemyslel, že by zdrojem nákazy měla být právě voda. Experimentálně však rukojeť z pumpy odstranili. Případy cholery se prakticky téměř okamžitě v okolí přestaly vyskytovat. Ovšem jinde cholera pořád pokračovala. Co tedy způsobilo epidemii, pokud byla hypotéza o studně správná? Místní starobinec měl také vlastní studnu, ale nikdo se v něm nenakazil. Pracovníci místního pivovaru dostávali jako odměnu pivo, ale nikdo z nich nebyl nemocný.

Pátrání vedlo k jedinému zdroji nákazy. Byla jím voda znečištěná od plínek dítěte, nakaženého cholerou, kterou matka vylila do jímky, vzdálené pouhý jeden metr od pumpy na Broad Street tři dny před vypuknutím epidemie. Cholera nakonec měla v Soho na svědomí 600 mrtvých.

Dnes víme, že cholera se přenáší nejčastěji právě fekáliemi nebo potravinami. Účinnou prevencí je mytí rukou, převařování vody nebo její dezinfekce, dodržování základních hygienických pravidel při zacházení s potravinami.

John Snow nakreslil několik verzí mapy, jenž ukazuje rozšíření případů cholery vzhledem k pumpě na Broad Street. Jeho kartografická analýza se stala milníkem v lékařství a například Edward Tufte ji cituje ve své knize Visual Explanations.

mapa-john-snow-prekresleno-regmarad-w600
O řadu let později se řada lidí snažila zlepšit Snowovy mapy. Namísto čárek byly použity například tečky, znázorňující jednotlivá úmrtí. Pravděpodobně nejcitovanější je mapa od Regmarada (kolem roku 1960), která se často objevuje v učebnicích kartografie. Regmaradova mapa přitom obsahuje řadu chyb a v epidemiologických učebnicích citována není.(Zdroj: UCLA)

Na památku Johna Snowa je dnes v Soho umístěna plaketa a pumpa bez rukojeti. Dokonce můžete zajít na dobré pivo do stejnojmenné hospody, pojmenované na jeho počest.

John Snow nevěděl, že bakterii Vibrio cholerae ve stejném roce jako první izoloval italský anatom Filippo Pacini. Stalo se tak o třicet let dříve, než se totéž podařilo Robertu Kochovi, který je dnes všeobecně chybně považovaný za objevitele této bakterie.

/* ]]> */