GEOPORTÁLY INSPIRACE SOFTWARE

Jak si prohlížet GIS data v Google Maps

Google Maps ani Google Earth není geografický informační systém. I když to laici o nich občas říkají, funkcionalita GISu je samozřejmě vyšší. Přesto si v řadě případů chcete nebo potřebujete rychle prohlédnout geodata a přitom nic neinstalovat.

Právě pro „pouhé“ prohlížení geodat na základu Google Maps či jiných základových map (v nabídce je i Open Street Map) vytvořil Joseph Elfelt na aplikačním rozhraní Google Maps API prohlížečku Gmap4. Díky ní si můžete prohlížet přes síťové služby WMS (Web Mapping Service) další geodata. Používání Gmap4 není úplně intuitivní, budete jej muset prozkoumat. Ale na druhou stranu nestahujete žádný software a jednotlivé mapy hned nalinkujete kolegům.

Obecně propojování různých WMS služeb není jednoduchá záležitost (přeci jen „voláte“ z dálky poměrně složitý proces ze serveru). Předtím než se do používání Gmap4 pustíte, přečtěte si proto návod, jak vytvořit link.

Gmap4 umí zobrazit více vrstev z různých WMS služeb (verze 1.3.0 a 1.1.1). Poté co se mapa načte, můžete si jednotlivé vrstvy zapínat či vypínat, případně měnit jejich pořadí (vzhledem k poloprůhlednosti lze vrstvy pěkně kombinovat).

Gmap4 je zdarma a v současnosti je určeno pouze pro nekomerční použití. Joseph Elfelt prosí, abyste službu nepoužívali komerčně, protože současné používání Google Maps API je omezeno počtem tzv. volání služby, takže by služba nebyla dostupná ostatním.

Online služba ArcGIS.com se zatím o svoji budoucnost bát nemusí. Otázkou ovšem je, kdo přijde s další iterací podobné služby jako je Gmap4…

/* ]]> */