GeoBusiness VIZUALIZACE ZDRAVÍ

Ebola, dengue a další infekce – kde se můžete informovat

Cestujete do zahraničí nebo se jen zajímáte, zda ve vašem kraji zrovna neřádí západonilská horečka?

Vždy je asi dobré vědět, kde se kolem vás vyskytuje nějaká zákeřná nemoc. Informace o plánovaných epidemiích chřipky se dočtete v řadě médií. Ale kde se dozvědět, jestli země, do které se chystáte na dovolenou, nepostihla ebola nebo horečka dengue?

Počítačový program, který používají epidemiologové dětské nemocnice v Bostonu, dokázal předpovědět rozšíření viru ebola v Západní Africe dokonce o čtyři dny dříve než se na veřejnosti objevilo první hlášení Světové zdravotnické organizace (WHO).

HealthMap se skládá z expertů, epidemiologů a programátorů, kteří vytvořili stejnojmennou webovou stránku na doméně .org.

Ebola

Jejich servery prohledávají sociální média a vedle obvyklých zdrojů informací také nepříliš známé weby. V případě krvácivé horečky ebola to byla zpráva z keňských online novin Standard News, popisující 23 případů úmrtí v oblasti, kde se běžně jí maso z divoké zvěře.

Tým HealthMap byl založen v roce 2006 a od té doby se vypracoval na světovou špičku v poskytování informací o nákazách ve světě. Vedle webu Healthmap.org je k využití také mobilní aplikace. Cestující do zahraničí díky mobilní aplikaci „Outbreaks Near Me“ mohou v reálném čase vědět o celé řadě infekčních nemocí (samozřejmě na základě dat, která se podařilo týmu HealthMap vydolovat z informačních zdrojů).

Dengue

Vedle eboly se horečka dengue může na první pohled zdát jako něco méně nakažlivého, protože se její jméno nedostalo do povědomí lidí jako se to povedlo mediálně „zajímavé“ ebole.

Infekci způsobuje virus dengue, přenášený komáry. Horečka dengue sice nerozemele vaše tkáně na kaši jako ebola, ale může působit lidem takovou bolest, že jim připadá, jako by se jim lámaly kosti.

Dengue se začala vyskytovat po druhé světové válce a v současnosti jí ročně onemocní padesát až sto milionů lidí. Podobně jako u eboly neexistuje na dengue žádná účinná vakcína, která by člověka před nakažením chránila. Jedinou ochranou je tak obrana před komáry a omezení počtu štípnutí.

Chystáte-li se do Singapuru, podívejte se na www.x-dengue.com, abyste se vyhnuli místům, ze kterých je horečka dengue hlášena.

/* ]]> */