Sleva na software ProGEO

GeoBusiness Kalendář událostí UDÁLOSTI

Den 5: Esri International User Conference 2012 (reportáž)

jack-dangermond-esri-uc-2012

Pětidenní celosvětovou konferenci uživatelů software Esri glosuje přímo ze San Diega Martin Malý, projektový manažer společnosti T-MAPY.

ArcGIS pro mobilní zařízení

Rostoucí trend ve využívání chytrých telefonů je znát v mnoha oborech a dotýká se pochopitelně i GIS nástrojů. Společnost Esri produkuje mapové aplikace i SDK pro jejich vytváření pro všechny významné platformy, konkrétně pro prostředí Windows Mobile, Windows 7, Windows Phone, iOS, Android a Linux.

Do budoucna bude vývoj zaměřen rovněž na zařízení určená pro provoz v těžkých podmínkách, kde je třeba přizpůsobit ovládací prvky, umožnit offline použití, zaměřit se na přesnost a dostatečně zužitkovat GPS signál. Esri se bude věnovat i v této oblasti vývoji konfigurovatelných aplikací (na jednotném základu), které budou umožňovat cache většího množství dat a podporu 3D pro stávající i v budoucnu vzniklé platformy.

Production Mapping

Ve verzi ArcGIS 10.1 byla také obohacena extenze Production Mapping o novou podporu exportu do frmátu PDF. Nástroj umožňuje export do přímých barev (spot colours), nastavení přetisku (overprint), mapování barev (color mapping) a další. Tyto novinky uvítají především producenti tištěných map.

Závěrečná sekce

Poslední bod programu konference patřil závěrečnému slovu Jacka Dangermonda, který vyjádřil spokojenost s průběhem konference a opakovaně zmínil důležitost chápání ArcGIS jako jednoho velkého uceleného systému, který pokrývá všechny oblasti využití.

Je to tradiční GIS systém, který, je kombinován s novými zařízeními a platformami. Důraz kladl na informaci, že se v současné době je pro společnost slovo „cloud“ chápáno jako naprostý základ a v tomto směru hodlá pokračovat. Velké úsilí bude vynaloženo na vylepšení principu sdílení, především systému skupin a uživatelů.

Následovalo vyhlášení cen soutěží, zpětná vazba od návštěvníků konference, videodotazy a nakonec dotazy z pléna, které se ve velké míře týkaly problematiky netransparentnosti některých licencí, příp. nesnadného přístupu k aplikacím v rámci třetího světa.

/* ]]> */