BUSINESS INTELLIGENCE

Xyzt.ai, COVID19CZ, Mapy.cz, Hexagon, Esri… všichni v boji s koronavirem Covid-19

koronavirus-update-feat

Virus o velikosti jedné devítisetiny šířky lidského vlasu si během tří měsíců podmanil celý svět. Zatímco na začátku trvalo tři měsíce nakazit 100 tisíc lidí, tak poté, co se nákaza rozšířila po celém světě, koronaviru trvalo jen 12 dní na nakažení dalších 100 tisíc lidí. A to mluvíme pouze o identifikovaných případech. (V době psaní článku je již přes 350 tisíc registrovaných případů nákazy ve více než 198 zemích světa.)

Esri

Firma Esri má pro koronavirus vytvořenu speciální stránku. https://coronavirus-resources.esri.com/

Hexagon

Řada firem začala nabízet svá data zdarma. Jedním z příkladů je švédský koncern Hexagon, jehož divize Geosystems oznámila, že letecké a družicové snímky v rámci jejich platformy HxGN jsou k dispozici všem vládním agenturám a neziskovým organizacím pro řešení nákazy COVID-19. https://hxgncontent.com

Mapy.cz

České Mapy.cz oznámily, že pokud si v jejich mobilní aplikaci Mapy.cz zapnete anonymní sdílení své polohy (už to udělalo 350 tisíc lidí), tak díky tomu budou umět vypočítat, jestli jste se nacházeli v blízkosti člověka pozitivně testovaného na COVID-19. A případně vám pošlou zprávu.

https://native.seznamzpravy.cz/zastav-covid/  

Corpis Maps

Corpis Maps, který rozvíjí firma T-MAPY, má k dispozici analytickou mapu, určenou především pro média. Naleznete zde například mezidenní trend vyléčených z nákazy Covid-19. Mapa zobrazuje aktuální stav, vývoj a trendy v zemích světa za poslední den.

https://app.corpismaps.com/maps/04510f00-e1f0-4a74-a6e8-4944c1bda9a8

Xyzt.ai

Belgická firma Xyzt.ai nabízí zdarma trackování s pomocí analýzy miliard prostorově umístěných datových bodů.

Firma píše: „With xyzt.ai we have built a platform that allows visually analyzing billions of space-time data points, interactively. Without compromises, so that you don’t have to lose a night waiting for that batch process to finish.“

COVID19CZ

Iniciativa technologických firem s názvem COVID19CZ pracuje s anonymizovanými daty finančních institucí. Práce v tuto chvíli koordinují zástupci českých firem Seznam.cz, Alza.cz, Keboola, Pale Fire Capital, O2, mluvii, CleverMaps, Česko.Digital, Liftago, Stories.bi, DataSentics, Dateio, Expertkom, Actum, WMC/Grey, Rockaway, Invia.cz a Reservio.

Více na stránce https://www.covid19cz.cz/

Ikatastr, JLA-data, UPOL

Jindra Lacko, specialista na jazyk R, vytvořil automatizované generování grafu, který ukazuje, zda se s nákazou v ČR pohybujeme po exponenciále.

Stanislav Šumbera připravil plán útoku na Covid-19. Zapojit se můžete i vy.

Na katedře geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci studenti vytvořili během 24 hodinového hackathonu aplikaci, agregující data o nákaze v Olomouckém kraji.

Kde sehnat roušku

DámeRoušky https://www.damerousky.cz/  je mapa od firmy Mapotic. Na mapě najdete vizuální přehled těch, kdo vám mohou poskytnout roušku, i těch, co roušku potřebují.

Jak dlouho bude trvat krize

Robert Němec z agentury RobertNemec.com napsal rozbor současné situace a porovnal ji s předchozími epidemiemi. Článek se jmenuje Jak dlouho bude trvat finanční krize koronavirus – zkušenosti z jiných krizí.

Jak přežít (a vydělat na) krizi

Ondřej Ilinčev, specialista na online marketing, je známý také svým blogem. Tentokrát napsal článek s názvem „Jak přežít (a vydělat na) krizi“.

/* ]]> */