IT SOFTWARE

WebGL Earth

webGL-earth-1-featured

WebGL Earth je nová open source online aplikace, sloužící k zobrazení 3D  glóbu přímo ve webovém prohlížeči.

Tento projekt vizualizuje geodata až do úrovně jednotlivých ulic. Využívá podklady z OpenStreetMap, dále pak letecké a satelitní snímky a mapy ze služby Bing Maps. Dále je možné prostřednitvím této aplikace zobrazit vlastní dlaždice, vytvořené například pomocí aplikace MapTiler.


Ukázka aplikace WebGL EarthOvládání je velice intuitivní, jsou zde pouze dvě nabídky, přičemž v první vybíráme zda chceme zobrazovat glóbus, nebo populární Mercator dlaždice (známě například z Google Maps). V druhé nabídce vybíráme zdroj zobrazovaných dat. Na výběr máme MapQuest OSM, OpenStreetMap a tři vrstvy z Bing Maps – letecké snímky, mapu a hybridní zobrazení.

Největší výhodou této aplikace je to, že pracuje přímo v internetovém prohlížeči bez nutnosti cokoliv instalovat. Jak je i z názvu patrné, aplikace využívá technologii WebGL, což je zobrazování 3D grafiky v internetovém prohlížeči.


Ukázka aplikace WebGL Earth
Ukázka aplikace WebGL EarthTechnologie WebGL je vytvářena neziskovou organizací Khronos Group a první prototyp vznikl v roce 2006. V současnosti je možné WebGL prohlížet v prohlížeči Mozilla Firefox 4 Beta a od pátku (4. 2. 2011) i ve stabilní verzi Google Chrome 9. Formát WebGL je dále možné zobrazit i na mobilních zařízeních.

Aplikace najdete na www.webglearth.com. Protože jde o open source projekt, zdrojový kód je dostupný v licenci GPLv3 na adrese www.webglearth.org.

Za projektem WebGL Earth stojí ve Švýcarsku žijící Čech Petr Přidal, který vytvořil například aplikaci na vytváření dlaždic MapTiler nebo známý projekt OldMapsOnline.com. Petr Klokan Přidal vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, je zakladatelem společnosti Klokan Technologies.

Další ukázkou využití technologie je aplikace z dílny Googlu s názvem Google Body Browser. Díky ní si můžeme detailně prohlédnout lidské tělo. Pomocí posuvníků je možné zprůhledňovat jednotlivé vrstvy, mezi které patří svaly, kosti, orgány, oběhová a nervová soustava.

/* ]]> */