VEŘEJNÁ SPRÁVA IT

Jak funguje IT ve státní správě. Martin Tajtl nabízí insiderský pohled na projekty digitalizace a e-governmentu

martin-tajtl-rozhovor-pro-lupa-cz-foto-goodea

Martin Tajtl odešel po letech působení ve státní správě, kde pracoval na projektech kolem digitalizace a e-governmentu, do soukromého sektoru. Na svém twitteru Martin Tajtl letos 30. dubna napsal: „Dnes jsem ukončil své více než osmileté působení ve státní správě. Mnohé se podařilo, více toho neprošlo. Nelituji ani minuty, kterou jsem věnoval snaze posunout český #eGovernment , ale asi mi už došla naděje. Od pondělí budu v komerci a už se nemohu té změny dočkat.“

Martin Tajtl poskytl rozhovor pro server Lupa.cz, ve kterém mimo jiné zazní:

Zároveň je problémem státní správy to, že se jede na tabulky a na průměry. Pokud chcete zaměstnat jednoho schopného člověka s dobrým platem, musí mít i třeba tři méně schopné, a tím i méně placené kolegy. Abych si snížil platový průměr na svém útvaru, musel jsem zvažovat, zda najmout někoho, komu bych dal jen holou tabulku, žádné osobní ohodnocení a žádné příplatky. Pak bych nesvítil špatně v personálních systémech. Systém tlačí na to, aby se vyvažovalo – na pár schopných je třeba pár méně výkonných. Vytvořit ze státní správy malý tým špičkových odborníků je tak fakticky nemožné.

Lidské zdroje jsou problémem z hlediska spolupráce. Každé ministerstvo má pod sebou nějaký státní podnik nebo instituci, skrze které dokáže za tržní cenu získat schopné lidi. Použije se in-house výjimka. Není to děláno centrálně. Když se odborníci etablují u jednoho úřadu na jednom projektu, neexistuje jednoduchá cesta, jak by se mohli dostat jinam a tam pomoci. Když někdo udělá práci dejme tomu na portálu na ministerstvu financí, nemůže to samé uskutečnit na ministerstvu zemědělství. Je to pouze o mezilidských kontaktech a o tom, zda si úřady dokáží poradit a pomoci.

Jenže to může být problém. Chtěli jsme pomoci s lepším soutěžením zakázek, takže jsme se šli poradit na Český úřad zeměměřický a katastrální. Tam jsme zjistili, že klíčem k jejich unikátní schopnosti dobře soutěžit zakázky a hodnotit kvalitu nabídek je jediný člověk, a sice Kamil Zmeškal. Zkoušeli jsme si ho vypůjčit, ale žárlivě si jej střežili jako svůj poklad.

Celý rozhovor je na serveru Lupa.cz.

/* ]]> */