DATA INŽENÝRSKÉ SÍTĚ PROJEKTY TISKOVÉ ZPRÁVY

Telefónica poskytuje geodata přes nový geoportál od CAD Studia

cad-studio-logo-feat

Společnost CAD Studio informovala v tiskové zprávě, že v polovině roku 2013 uvedla do provozu geoportál společnosti Telefónica Czech Republic. Účelem webové služby označované jako GEO portál je poskytovat geografická data prostřednictvím služeb partnerům a externím subjektům.

Telefónica spuštěním geoportálu zefektivnila agendu poskytování dat a její partneři získali on-line přístup ke zcela aktuálním informacím (nejen) o poloze a stavu telekomunikačních síťových rozvodů v určené lokalitě či zájmovém území. Dodavatelem je společnost CAD Studio, která portál realizovala jako nadstavbu nad aplikačním mapovým serverem Autodesk Infrastructure Map Server.

Přístup k datům je na geoportálu autorizován. Teprve po registraci na https://geoportal.telefonica.cz:8080/wms/to2/ získáte přístup k datům, vycházejícím z dat Telefónicy i externích dat a jsou složeny z jednotlivých WMS vrstev. Ty lze pro jednotlivé uživatele a skupiny omezit i prostorově, tj. geografickým rozsahem. Mapové podklady jsou poskytovány pomocí protokolu WMS verze 1.3.0 v souřadnicovém systému S-JTSK (EPSG:102067).

Telefónica díky geoportálu umí poskytovat data na základě legislativních povinností (územně analytické podklady, směrnice INSPIRE, stavební zákon), v rámci projektů státní správy (DTM, DMVS) či v rámci reciproční výměny dat se svými partnery.

Web je ve společnosti používán také interně pro sdílení a distribuci dat do dalších systémů prostřednictvím standardu WMS.

„Zabezpečení a zejména účelné řízení publikace našich dat jsou jedněmi z hlavních přínosů GEO portálu. Každému subjektu můžeme přesně definovat rozsah poskytnutých dat a ten k nim má okamžitě zabezpečený přístup on-line, bez jakýchkoli konverzí či jiných složitých operací,“ doplňuje Josef Koubek, senior specialista pro NIS a GIS společnosti Telefónica Czech Republic. Dalším přínosem je detailní monitoring přístupů k datům, zátěže a odezev celého systému.

„CAD Studio tímto projektem v Telefónice navázalo na úspěšně spuštěnou, novou verzi interního systému GWS, který cca dvěma tisícům interních uživatelů a externistům publikuje kompletní geografickou, schématickou a popisnou dokumentaci veškerých vlastních sítí, včetně rozsáhlých polohopisných a dalších pomocných dat. Obě řešení přitom využívají moderní nástroje z rodiny Autodesk Geospatial,“ připomíná Jan Binter, výkonný ředitel společnosti CAD Studio.

[zdroj: tisková zpráva CAD Studio]

/* ]]> */