SOUTĚŽE

Pomozte vyhrát projektu FIE20: Groundwater and meteo sensors. Její čeští autoři by rádi v soutěži zvítězili

soutez-projekt-Groundwater-FIE

Mezinárodní tým zaznamenal úspěch v soutěži WSIS Prizes 2021 za vývoj webové aplikace FIE20: Groundwater and meteo sensors, určené pro zemědělství.

Vyvíjené řešení nabízí integraci různých druhů dat do jedné webové mapové aplikace využívané zemědělci, agronomy nebo dalšími společnostmi připravující doporučení pro zemědělství.

Soutěž FAO-ITU Call for Good practices pořádají Organizace pro výživu a zemědělství OSN (UN FAO) a Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Na vývoji aplikace spolupracoval v posledních dvou letech mezinárodní tým. Jeho součástí jsou také čeští autoři, konkrétně česká technologická firma Lesprojekt-služby (Lesprojekt-služby s.r.o., Záryby), český Living lab a inovační hubu WirelessInfo (WIRELESSINFO, Litovel).

Dále jsou členy týmu lotyšský Farmářský parlament (Zemnieku saeima, Riga), lotyšská technologická firma s 50% českou účastí BOSC (Baltic Open Solutions Center, Riga), a švýcarská společnost Meteoblue z Basileje.

Český BOSC je hlavním technologickým garantem a společnost Lesprojekt služby zajišťuje analytickou funkcionalitu. Meteoblue poskytuje meteorologické předpovědi a klimatická data.

Aplikace integruje např. data ze senzorů umístěných na farmě nebo na polích (integruje senzory od různých provozovatelů a převádí je do společného standardu pomocí české aplikace SensLog), poskytuje přehled dostupných tematických prostorových dat (půdní bloky, ochranná pásma, půdní mapy), pravidelně aktualizuje data z dálkového průzkumu země (optické nebo radarové snímky COPERNICUS Sentinel 1 a Sentinel 2 a z nich počítané vegetační nebo vlhkostní indexy) a samozřejmě přináší aktuální předpověď počasí i historická data pro vybranou farmu.

Vyvíjené řešení zároveň nabízí širokou paletu různých analýz, ať už jsou to doporučení založená na počasí pro plánování zásahů na polích, výsadbu, nebo podklady založené na datech DPZ pro určování stavu vegetace, stanovení produkčních zón apod. Zde se plně využívá funkcionality Lesprojekt cloudu.

Aplikace je unikátní tím, že integruje různá data a poskytuje na jejich základě různé služby, jedná se tudíž o jednoúčelové appky.

Aplikace je hostována na Digitálním inovačním hubu Farmářského parlamentu, využívá především analytické funkce českého FOODIE SmartAgrihub a samozřejmě celou infrastrukturu Lesprojekt Cloud. Aplikace byla primárně testována v lotyšských podmínkách, ale v současné době se zkouší i na českých farmách. Rádi přivítáme zájemce o testování aplikace.

Mezinárodní soutěž

V soutěži WSIS Prizes 2021 aplikace FIE20: Groundwater and meteo sensors postoupila mezi 360 vybraných projektů z celkových 1270 přihlášek.

Další postup do semifinále mezi 90 vybraných můžete podpořit i vy.

Proč byste mohli hlasovat právě pro tuto aplikaci?

  1. Nejde o jednorázovou aplikaci, která řeší pouze jeden problém, ale jedná se o aplikaci, která integruje různá data a nabízí tedy komplexní řešení.
  2. Řešení je postaveno na otevřených standardech, tudíž snadno umožňuje integrovat další zdroje dat a je tím kamkoliv snadno přenositelné a modifikovatelné.

Jak dát svůj hlas

Postup pro hlasování:

  1. Registrace – pod následujícím odkazem se prosím zaregistrujte, do pár minut přijde verifikační mail s odkazem.
  2. Přihlaste se
  3. V menu klikněte na Prizes a následně na tlačítko Vote
  4. Vyberte kategorii: AL C7.E-environment a můžete hlasovat
/* ]]> */