KARTOGRAFIE

Krym na mapách. Kam patří?

geobusiness-magazine-crimea-on-old-map-w600

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý 18. března podepsal dekret o přijetí Krymské autonomní republiky do Ruské federace. Jak je situace řešena v kartografii na tištěných a online mapách?

Kartograf Vít Voženílek, vedoucí katedry geoinformatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, ve vyjádření pro on-line deník Týden.cz řekl, že „překreslovat mapy je jednoduchá věc, ale vydat pokyn, ke kterému datu a jak tu hranici vést, to už je mnohem složitější. Ale není to ani kartografický, ani geografický problém. To je politický problém.“

„Teprve když Český úřad zeměměřický a katastrální přijme politické rozhodnutí, to znamená, jestli vůbec Česká republika tuto změnu přijme, tak pak teprve začne překreslovat mapy a měnit hranice. Nikdo si nedovolí do oficiálních map a státních mapových děl dát něco, co není v souladu s politikou českého státu.“

Týden.cz rovněž cituje Jima Akermana, kurátora map v chicagské Newberryově knihovně, který agentuře Bloomberg řekl, že kartografové jsou obvykle konzervativní lidé – pokud nejde o propagandisty. Podle něj záleží, kde se mapy dělají.

Google Maps, Bing Maps i Mapy.cz (všechny servery jsme testovali z České republiky) uvádějí „Krym, Ukrajina“. Ruský server Yandex ukazuje Krym na mapě na základě IP adresy, ze které se k němu připojujete.

geobusiness-magazine-krym-na-bing-mapa-w600
Mapy Bing od Microsoftu a Krym na online mapě

 

[zdroje: Týden.cz, Bloomberg]

Témata
/* ]]> */