KRÁTCE

Kde se v Americe lynčovalo? Podívejte se

Kongresová knihovna USA uchovává různé „poklady“. Mapové oddělení uchovává mimo jiné mapu, zobrazující statistiky z let 1900 až 1931, kde všude na území USA došlo k lynčování, tedy k násilí, prováděnému mimo rámec zákona.

Zpočátku byl lynč zaměřen proti zločincům, později i proti přistěhovalcům, farmářům a od konce 19. století především proti lidem černé pleti.

Na mapě uvidíte, že většina případů se stala na jihovýchodě území Spojených států, a v uvedených letech 1900-1931 bylo zaznamenáno 1886 případů lynče.

Budete-li se chtít podívat, kde v USA dochází ke zločinům v současnosti, využijte třeba Crimemapping.com, což je služba, agregující data z vládních zdrojů. (Vyzkoušet to ale můžete, až budete mimo Českou republiku, protože server cizí adresy blokuje.)

Technická poznámka na závěr: Kdo pro budoucnost uchovává v dlouhodobě čitelné podobě takovéto mapy, které dnes ovšem vznikají v digitální formě a jsou navíc interaktivní? Po nedávném ukončení provozu Yahoo Maps může v následujících desítkách let dojít k zániku i dalších institucí, a v případě skladování v pouhé digitální podobě by se opravdu mohlo stát, že za 100 let zbyde po dnešní době jen pár historických útržků. Víte, kde například hledat dokumenty, uložené na počítačích zaniklého Ministerstva informatiky?

Mapu si prohlédnete v detailu v archivu Kongresové knihovny – https://www.loc.gov/item/2006636636/

/* ]]> */