DATA GEOPORTÁLY SOFTWARE

Jsou mapové portály špatné?

V posledním půlroce se objevilo několik článků a příspěvků o mapových portálech. Musí mapové portály zemřít? Proč nefungují jak by měly?

Mangomap, Jáchym Čepický či Brian Timoney z MapBrief… Všichni tři zmiňují, že příliš komplexnost vede k deziluzi a ochromení ve využívání geodat.

Jáchym Čepický počátkem srpna 2013 na svém osobním blogu Les-ejk.cz uveřejnil příspěvek s názvem „Proč mapové portály musí zemřít“.

Citujeme:

Na blogu Mangomap byl zveřejněn článek Web Map Portals Must Die. Píše se zde, že mapové portály jsou důsledkem toho, že zákazníci chtějí za svoje peníze co největší funkcionalitu. Z pohledu použitelnosti se ovšem jedná o katastrofu. Proměnily se v datovou skládku, do které je uživatel hozen a sám si musí přijít na to, jaký smysl všechny ty vrstvy dávají.

Protože cena map na internetu dnes klesla díky novým technologiím, není důvod pro další tvorbu portálů, které obsahují všechno a umí všechno a proto – jak se píše na Mangomap – musí mapové portály konečně zemřít.

Takže až příště budete vytvářet mapovou aplikaci a budete se rozhodovat, zda přidat novou vrstvu: bude vrstva přínosem a anebo nedůležitým rozptýlením uživatele?
Za sebe přidávám – nejde jenom o vrstvy, ale i o funkce, které nikdo nikdy nepoužije, často nejsou dotažené nebo jsou nekompatibilní s jinými implementacemi, a akorát zabírají místo na monitoru.

Brian Timoney na svém webu MapBrief.com uveřejnil dokonce pětidílný seriál (více o seriálu zde), ve kterém rozebírá proč geoportály nefungují, jak by měly. Zmiňuje mimo jiné ochromení, které uživatele dostane do úzkých, když si má vybrat z příliš velkého počtu datových vrstev.

Otázky, které si v redakci klademe:

  • Jaký je rozdíl mezi mapovým portálem a geoportálem?
  • Je u mapových portálů chyba v zadání nebo až v realizaci? Kdo by tedy měl být „kurátorem“?
  • Má smysl velký mapový portál (například Geoportál ČÚZK) rozdělovat na několik menších?
  • Kdy budeme umět v geodatech rozumně vyhledávat?
  • Jak velkou roli pro uživatele, který bude mezi jednoúčelovými mapovými portály „přeskakovat“, hrát sjednocené uživatelské rozhraní? Mělo by standardizaci uživatelského rozhraní geoinformačních systémů řešit například Open Geospatial Consortium?
/* ]]> */