SOFTWARE

Jak ještě rychleji zpracovávat mračna bodů?

geobusiness-magazine-thinkbox-software-krakatoa-screenshot-File5964-w600
ThinkBox Software má také software Krakatoa

V nejbližších letech nás čeká průlom v rychlosti zpracování mračen bodů. Pokud totiž uplatníme Mooreův zákon, pojmenovaný podle spoluzakladatele Intelu Gordona Moorea, laserové skenování jako nástroj sběru dat bude brzy opět rychlejší.

Laserové skenování, ať již pozemní či letecké, se uplatňuje v geodézii i geoinformatice. K dispozici pro práci s mračny bodů máme v geoinformatice nebo v CAD takové nástroje jako je Bentley Pointtools, Leica Cyclone, VRMesh Studio, Geomagic, ATOS Professional, GOM Inspect Professional nebo 3DReshapper.

geobusiness-magazine-bentley-pointools-real-time-point-cloud-visualization-w600
Ukázka vizualizace mračen bodů v Bentley Pointtools

40 miliard bodů za 28 minut

Při rozhovoru se zpracovatelskými firmami zjistíte, že samotný sběr dat není tako náročný jako následné uložení a zpracování dat. Proto je pro geoinformatiku docela zajímavá firma Thinkbox Software, založená v roce 2010. Její služby využili jak filmaři ve filmech Harry Potter, Avatar či Tron, používá se také při výpočtech pro reklamu či počítačové hry. Vedle toho se jejich software používá ve vizualizaci v medicíně nebo právě při tvorbě, vizualizaci a úpravách velkých datových sad, obsahujících uliční síť nebo lidské buňky.

Zakladatel firmy Chris Bond v rozhovoru pro online blog CAD Insider na konferenci SIGGRAPH 2013 prohlásil, že nedávno zjistil, že algoritmy jeho software mohou být použity pro zpracování dat z laserového skenování. Firmy, zabývající se filmovými efekty, používají laserové skenery pro snímání interiérů a exteriérů, které pak tzv. „klíčují“ do filmových scén. Vstup na jiný trh z Bondova pohledu proto není tak náročný, zejména když si uvědomíme, že doposud software od Thingboxu zpracovával biliony bodů.

V současnosti software nazvaný Frost umí renderovat 40 miliard bodů za 28 minut a vytvořit z nich tzv. meshe (síť). Pro renderování jsou přitom používány pouze algoritmy, ne grafické procesory, protože při zpracování by se musela všechna data vejít do paměti grafické karty (a ani nejnovější NVIDIA s 12GB paměti na to nestačí).

Firma Thinkbox Software a jejich Frost mají potenciál zahýbat softwarovým průmyslem. Zpracování dat 10 tisíckrát rychlejší než umí současný software, a navíc jen za desetinu současné ceny.

geobusiness-magazine-thinkbox-software-krakatoa-screenshot-File5964-w600
ThinkBox Software má také software Krakatoa

Jaké jsou možnosti pro geoinformatiku?

Pokud se Thinkboxu podaří prosadit, můžeme očekávat, že některá z budoucích verzí Street View od Googlu nebude už používat georeferencované fotografie, ale po ulicích budou jezdit auta se skenery, které budou data převádět rovnou do referencovaného 3D modelu. To, co dnes stojí velké úsilí, protože se 3D modely musejí vytvářet manuálně, může být v budoucnu zcela automatizovaná záležitost. Mooreův zákon přeci platí nejen na mikroprocesory a jejich výpočetní sílu, ale také na všechny informační technologie.

/* ]]> */